Angers
01
Paris Saint-Germain

Layvin Kurzawa 70

Angers – Paris Saint-Germain 0-1. Kurzawa salvează Parisul de la un rezultat negativ

Fundașul stânga Layvin Kurzawa a marcat unicul gol al meciului Angers - PSG, iar campioana en-titre revine pe primul loc în Franța.

Angers - PSG 0-1 (16 ianuarie 2021)
17 ianuarie 2021

Neymar și Mbappe s-au regăsit împreună printre titularii lui Paris Saint-Germain pentru prima oară de la mult discutatul meci cu Istanbul BB de la început lunii decembrie, însă Layvin Kurzawa a fost cel care a captat toate blitzurile grație voleului la colțul scurt cu care a marcat în minutul 70 unicul gol al meciului de la Angers. În urma acestei victorii scurte PSG a revenit pe primul loc al clasamentului din Franța cel puțin pentru o zi, până la meciul lui Lyon cu Metz.

Mauricio Pochettino nu a fost prezent la meci după ce a fost testat pozitiv pentru Covid-19, însă încep să devină clare așteptările sale din partea echipei. După tactica minimalistă a lui Thomas Tuchel care aștepta soluții geniale din partea vedetelor, Pochettino în mod evident își dorește un elaborat joc colectiv, iar acest lucru nu se poate produce decât în timp. La Anger a ieșit în evidență lipsa de coeziune între piese, iar PSG a avut probleme să desfacă apărarea agresivă a gazdelor și a avut și noroc cu o super intervenție cu piciorul a portarului Keylor Navas pentru a nu se vedea condusă.

După o primă repriză fără șut pe poartă, Paris Saint-Germain a marcat unicul gol în minutul 70 prin fundașul stânga Layvin Kurzawa, care a reluat la colțul scurt o minge respinsă defectuos de apărarea gazdelor la o centrare venită de la omologul din flancul opus, Florenzi. Anger a ieșit de la cutie în final în căutarea golului egalizator, însă s-a terminat 0-1, rezultat care oferă campioanei en-titre un avantaj de 2 puncte în fața lui Lyon.

Angers - Paris Saint-Germain 0-1, fișa tehnică