Europa League, 03 decembrie 2020, ora 22:00
Edward Nketiah 44
Emile Smith Rowe 66

K. Kitagawa 47

Arsenal – Rapid Viena 4-1. Arsenal câștigă la revenirea fanilor pe Emirates

2.000 de spectatori au urmărit pe Emirates victoria lui Arsenal cu Rapid Viena, scor 4-1, a cincea a Tunarilor în Europa League 2020-2021.

4 decembrie 2020

Arsenal este prima echipă din Anglia care și-a reprimit spectatorii în tribune după un hiatus de nouă luni cauzat de pandemia de coronavirus. 2000 de fani norocoși au putut lua loc pe Emirates odată cu relaxarea măsurilor sanitare ca urmare a încheierii celui de-al doilea lockdown din Regatul Unit, iar echipa lui Mikel Arteta i-a făcut fericiți printr-o prestație spectaculoasă deși era deja calificată în faza următoare a Europa League, rămânând acum singura echipă cu maxim de puncte în această competiție după cinci etape disputate.

Este doar a doua oară când Tunarii își câștigă primele cinci meciuri dintr-o campanie europeană, după sezonul 2005-2006 încheiat cu disputarea finalei Ligii Campionilor. Situația de astăzi este însă mult diferită față de cea de acum 15 ani, cu Arsenal pe un modest loc 14 în Premier League înainte de un derby crucial cu Tottenham pentru care Arteta a odihnit majoritatea titularilor, apelând la o echipă cu multe modificări pentru vizita lui Rapid Viena.

Alexandre Lacazette a deschis scorul pentru Tunari cu un superb șut de la mare distanță în minutul 10, acesta fiind primul său gol de la sfârșitul lunii septembrie, de la reușita cu care deschisese scorul pe Anfield în înfrângerea 1-3 cu Liverpool. Pablo Mari a marcat cu capul primul său gol la prima ocazie avută de la transferul la Arsenal, iar Nketiah a făcut 3-0 chiar înainte de pauză.

Kitagawa a marcat pentru vienezi în debutul părții secunde la o fază la care Pablo Mari a respins în două rânduri de pe linia porții, însă Arsenal nu a fost nicio clipă în pericol în fața echipei inferioare a austriecilor, ci a marcat și golul 4 prin Emile Smith-Rowe la 3 minute de la intrarea pe teren.

Arsenal - Rapid Viena 4-1, fișa tehnică