Premier League, 16 decembrie 2020, ora 20:00
11
Southampton

Pierre-Emerick Aubameyang 52

Theo Walcott 18

Arsenal – Southampton 1-1. Arsenal continuă să piardă puncte acasă în inferioritate numerică

Arsenal și Southampton au remizat 1-1 într-un meci în care Gabriel a fost eliminat după două faulturi stupide la centrul terenului.

17 decembrie 2020

Senzație de deja-vu la Arsenal, care pentru al doilea meci consecutiv se vede sabotată din interior, fiind lăsată în zece oameni tocmai când jocul începea să îi meargă. Fusese Granit Xhaka în etapa anterioară cu Burnley, acum a venit rândul lui Gabriel să vadă două cartonașe galbene într-un interval de patru minute pentru faulturi stupide la centrul terenului, la scurt timp după ce Aubameyang reușise să egaleze.

“Sunt dezamăgit, fiindcă am revenit bine în meci, ne-am creat ocazii, la pauză am corectat câteva lucruri, am marcat un gol, iar când traversam cea mai bună perioadă a jocului ne-am împușcat singuri în picior”, a punctat la finalul meciului Mikel Arteta.

Partea bună pentru Arsenal este că măcar a scos un punct din acest meci și a făcut-o contra unui adversar mult mai valoros decât Burnley. Southampton a ajuns pe podiumul Premier League, iar pe Emirates a făcut uz de forma bună, startul bun de meci aducându-i meritat în minutul 18 golul de 1-0 marcat de fostul “tunar” Theo Walcott după o pasă cu care Che Adams a desfăcut apărarea gazdelor.

Arsenal, care a aliniat cea mai tânără garnitură de start într-un meci de campionat din 2012, a reacționat și a avut două bune situații prin Nicolas Pepe și Bukayo Saka înainte să reușească egalarea în minutul 52 prin Aubameyang, care a concretizat cu primul său gol din acțiune după 797 de minute o excelentă acțiune a lui Saka. Momentul bun al lui Arsenal a fost însă curmat de eliminarea lui Gabriel, iar Southampton a revenit la conducerea jocului, având și o bară prin Nathan Redmond. Arsenal a avut șansa ei să producă surpriza în secvențele de final la o lovitură de cap a lui Holding din marginea careului mare care a lovitu transversala, însă jocul s-a terminat 1-1, rezultat care îi menține pe londonezi pe locul 15 al clasamentului din Anglia.

Arsenal - Southampton 1-1, fișa tehnică