Premier League, 11 decembrie 2021, ora 17:00, London
Southampton

Alexandre Lacazette 21
Martin Ødegaard 27
Gabriel dos Santos Magalhães 62

Arsenal – Southampton 3-0. Serie catastrofală pentru Sfinți în deplasare contra Tunarilor

Arsenal - Southampton 3-0

Cronica meciului Arsenal - Southampton, scor 3-0, al 27-lea meci consecutiv fără înfrângere pentru Tunari împotriva Sfinților în Premier League

David Petre, 12 decembrie 2021

După două meciuri consecutive pierdute în deplasare cu Manchester United și Everton, întoarcerea pe Emirates a fost de bun augur pentru Arsenal, care a obținut o victorie confortabilă prin proporțiile scorului și evită astfel prelungirea unei situații delicate într-o lună decembrie cu meciuri din trei în trei zile.

Vestea dinaintea startului partidei a fost absența lui Aubameyang, a cărui scoatere temporară din lot pe motive disciplinare a fost anunțată de clubul londonez pe contul de Twitter. Întrebat dacă această pedeapsă va fi de lungă durată antrenorul Mikel Arteta a spus că ea “începe azi” și că “este neplăcut să avem căpitanul în această situație”, însă este de presupus că o perioadă de reflecție ar putea fi utilă jucătorului gabonez care a înșirat evoluții neconvingătoare în ultima vreme.

În absența lui Auba banderola de căpitan a fost preluată de Lacazette, cel care avea să reușească și deschiderea scorului cu primul său gol după mai bine de șase săptămâni, de la cel înscris la jumătatea lui octombrie în remiza cu Crystal Palace. După doar șase minute a venit și golul doi marcat de Odegaard cu a treia sa reușită în ultimele tot atâtea meciuri, iar Arsenal se vedea brusc într-un avantaj confortabil pe tabelă după un început dificil de meci în care îi datorase lui Aaron Ramsdale păstrarea scorului alb.

Southampton a dat replica până la pauză, însă a căzut în repriza secundă. Arsenal s-a bucurat de o posesie de 70% în partea a doua și a mai marcat o dată prin Gabriel după un corner, la câteva minute după ce arbitrajul video îi anulase deja brazilianului o primă reușită pe motiv de offside.

Martinelli și Saka au lovit bara iar Takehiro Tomiyasu a avut și el o șansă de gol blocată de Willy Caballero, portarul de 40 de ani semnat pentru o lună de Sfinți în urmă cu câteva zile după ce ambii portari din lot, Alex McCarthy și Fraser Forster, se accidentaseră. La poarta cealaltă Aaron Ramsdale și-a confirmat clean sheet-ul cu două alte bune intervenții la Redmond și Tella, iar meciul s-a terminat 3-0, rezultat care îi permite lui Arsenal să abordeze cu încredere importantul meci cu ocupanta locului 4 West Ham United, tot pe teren propriu, la mijlocul săptămânii viitoare.

Arsenal - Southampton 3-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Arsenal - Southampton: Aubameyang absent din motive disciplinare, Lacazette căpitan la Arsenal

71

Serie teribilă pentru Southampton contra lui Arsenal. Curiozități statistice ale meciului Arsenal - Southampton 3-0

• Arsenal a ajuns la 27 de meciuri consecutive fără înfrângere în fața lui Southampton în prima divizie. O serie similară are și contra lui Fulham, iar tot 27 de meciuri la rând fără înfrângere înregistrase între 1976 și 2012 și contra lui Manchester City.
  • Southampton nu a câștigat niciodata contra lui Arsenal în deplasare, în cele 23 de meciuri de Premier League jucate (7 remize, 16 înfrângeri). Este cel mai mare număr de meciuri jucate în deplasare de orice echipă în prima divizie engleză fără să fi câștigat măcar o dată.