Wolverhampton
Bukayo Saka 6
Martin Ødegaard 13
Matheus Cunha 86

Arsenal 2-1 Wolverhampton. Tunarii își consolidează primul loc în Premier League

Arsenal a câștigat cu Wolverhampton, scor 2-1, după o primă repriză controlată autoritar și alta gestionată tactic.

Rezumat realizat de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
02 decembrie 2023
Martin Odegaard, marcator în meciul Arsenal - Wolverhampton 2-1
  • Arsenal și-a consolidat poziția de lider în clasamentul Premier League după ce s-a impus cu 2-1 în meciul de pe teren propriu cu Wolves, pe care l-a controlat autoritar în prima repriză în care a doar șansa i-a ocrotit pe oaspeți de la primirea a mai mult de două goluri, dar a gestionat tactic partea secundă și și-a conservat cele trei puncte, chiar dacă a primit un gol în minutele de final.
  • Tunarii și-au asigurat un confortabil avantaj de două goluri încă din primul sfert de oră. Bukayo Saka a deschis scorul încă din minutul 6 cu al optulea său gol al sezonului din pasa lui Takehiro Tomiyasu, care oferise două assisturi și în meciul Arsenal – Lens 6-0 la mijlocul săptămânii, apoi Martin Odegaard a punctat și el pentru al doilea meci la rând cu un șut din marginea careului la capătul unei faze lucrate de Zinchenko și Gabriel Jesus.
  • Arsenal a continuat să atace și Leandro Trossard a fost blocat in extremis de portarul Jose Sa, care s-a accidentat în această fază și nu a putut continua întâlnirea. Declan Rice a lovit bara și astfel a rămas 2-0 după o primă repriză în care Wolverhampton nu a avut niciun șut pe spațiul porții.
  • Wolves au avut o ocazie în startul părții secunde prin Matheus Cunha al cărui șut a fost blocat de lângă bară de David Raya, însă Arsenal a controlat tactic întâlnirea, singura lor grijă fiind accidentarea lui Tomiyasu care a fost schimbat în minutul 79.
  • Wolverhampon a câștigat raportul șuturilor pe poartă în repriza secundă, 3-2, iar la unul din aceste șuturi Matheus Cunha a reușit să reducă diferența cu o execuție spectaculoasă din marginea careului, confirmând trendul lui Wolves de a marca etapă de etapă în Premier League, singura excepție fiind chiar meciul de debut al sezonului, pierdut cu 0-1 pe Old Trafford.
  • A fost tot ce a putut obține Wolverhampton din acest meci pentru că finalul a aparținut tot lui Arsenal, care își putea reface diferența de două goluri la o fază la care Eddie Nketiah a lovit bara.
Arsenal - Wolverhampton 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Arsenal - Wolverhampton: Hugo Bueno, primele minute pentru Wolverhampton după 67 de zile

Statisticile meciului Arsenal - Wolverhampton 2-1