Ferran Torres 14 (pen)
Ferran Torres 21
Pierre-Emerick Aubameyang 27
Riqui Puig 75

Barcelona 4-0 Osasuna. Catalanii revin la media de patru goluri pe meci, întreruptă de remiza cu Galata

Barcelona - Osasuna, scor 4-0. Cronica meciului în care Ferran Torres a reușit prima sa dublă în La Liga

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
14 martie 2022
Ferran Torres a reușit prima sa dublă în La Liga în meciul Barcelona - Osasuna 4-0

Barcelona fusese criticată după remiza albă cu Galatasarasay pentru lipsa de intensitate și ritmul scăzut în posesia mingii, însă reperele jocului dorit de Xavi au fost recuperate în meciul de campionat cu Osasuna, venită pe Camp Nou fără intenția de a replica în vreun fel tactica folosită la mijlocul săptămânii de multipla campioană din Turcia. În mai puțin de jumătate de oră formația catalană a marcat de trei ori și a lichidat astfel repede un joc care în teorie ar fi trebuit să fie incomod, iar până la final Barcelona a revenit la media de patru goluri de meci pe care o atinsese înainte de Galata, fără totuși ca acest lucru să fie cu adevărat relevant în analiza propriei traiectorii, în condițiile în care opoziția Osasunei, cel puțin în prima repriză, a fost inexistentă.

Gavi a scos repede un penalty transformat cu siguranță de Ferran Torres cu un șut lângă bară, iar două assisturi de senzație ale lui Ousmane Dembele pentru Torres și Aubameyang au rezolvat meciul catalanilor încă înainte de minutul 30. A fost scenariul perfect pentru Xavi căruia de această dată i-a ieșit de minune rotația jucătorilor, impusă atât din motive de conservare a prospețimei jucătorilor înaintea unei săptămâni cu două deplasări infernale, dar și de necesitatea de a evita cartonașe galbene înainte de El Clasico. Frenkie de Jong a rămas pe banca de rezerve și i-a lăsat lui Gavi locul în linia mediană alături de Busquets și Pedri, iar în atac Dembele, Aubameyang și Torres au format un trio ultradinamic care ar putea fi refăcut duminica viitore și pe Bernabeu.

Osasuna a făcut trei schimbări la pauză și a părut ceva mai consistentă în apărare în partea secundă, însă cifrele statistice au continuat să crească rapid în favoarea catalanilor, chiar dacă Xavi a apelat și el la jucători mai puțin obișnuiți în mandatul său. Braithwaite a reapărut în formația catalană după aproape două luni, Lenglet în centrul apărării și Mingueza ca fundaș stânga au prins și ei minute valoroare, însă remarcatul a fost Riqui Puig care a închis tabela după o fază personală în care s-a remarcat ambiția de a fi ajuns primul la o minge respinsă în prima fază de portarul advers pe care tot el o șutase după o fază fixă.

A fost timp și pentru o reluare acrobatica a lui Memphis Depay care ar fi putut consemna golul sezonului dacă ar fi prins cadrul porții, însă Barcelona – Osasuna s-a terminat 4-0, rezultat valoros din toate punctele de vedere pentru formația catalană înainte de returul de la Istanbul și Clasicul de pe Bernabeu cu Real Madrid.

Gerard Pique a bifat, cu Osasuna, meciul său cu numărul 600 la FC Barcelona și alte 2 articole despre acest meci

Record de marcatori pentru Barcelona în La Liga în secolul XXI. Curiozități statistice ale meciului FC Barcelona - Osasuna 4-0

• Riqui Puig este al 22-lea marcator al Barcelonei în actuala ediție de campionat, nou record în La Liga în secolul XXI. Real Madrid în 2019-2020 stabilise precedentul record de acest fel, cu goluri marcate de 21 de jucători diferiți.
  • Pierre-Emerick Aubameyang este al treilea cel mai rapid jucător care atinge cifra de 5 goluri pentru Barcelona în campionat în secolul XXI (6 meciuri), după Samuel Eto\'o în 2004 și Zlatan Ibrahimovic în 2009 care avuseseră nevoie de doar cinci meciuri pentru primele lor 5 reușite.
  • Pentru Ferran Torres a fost prima dublă în La Liga, în meciul său cu numărul 78 în această competiție. Contra Osasunei a avut nevoie de doar patru șuturi pentru a marca celor două goluri, după ce mai marcase pentru Barcelona o singură dată în campionat din 16 încercări.
  • Ousmane Dembele a ajuns la cinci pase decisive în ultimele patru meciuri de campionat, tot atâtea câte oferise în precedentele 45 de meciuri în La Liga! Este lider în Spania în anul 2022, la egalitate cu Alex Berenguer de la Athletic Bilbao.
  • Clement Langlet a bifat meciul său cu numărul 150 pentru FC Barcelona, dar doar al 21-lea din postura de rezervă.
FC Barcelona - Osasuna 4-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul FC Barcelona - Osasuna: Martin Braithwaite, primele minute pentru FC Barcelona după 52 de zile

Statisticile meciului FC Barcelona - Osasuna 4-0