Premier League, 29 decembrie 2021, ora 22:15, Brentford, Middlesex
Manchester City

Phil Foden 16

Brentford – Manchester City 0-1. Opt puncte avans pentru City de Anul Nou

Phil Foden, autorul unicului gol al meciului Brentford - Manchester City 0-1

Brentford - Manchester City, scor 0-1, Cronica meciului decis de golul lui Phil Foden, a zecea victorie consecutivă pentru echipa lui Pep Guardiola în Premier League 2021-2022

David Petre, 30 decembrie 2021

Revenit după o pauză de două meciuri în unsprezecele de start, Phil Foden a fost omul numărul unu și a marcat golul prin Manchester City s-a impus pe terenul lui Brendford și termină anul 2021 cu opt puncte în fața lui Chelsea și nouă înaintea lui Liverpool, față de care are totuși un meci în plus jucat. Foden fusese omis în două partide consecutive din lista titularilor după ce a fost surprins alături de Jack Grealish în folografii dintr-un club după victoria cu Leeds, însă pauza impusă de Guardiola pare să îi fi prins bine iar revenirea în unsprezecele de start a produs o evoluție personală remarcabilă în ciuda jocului colectiv nu tocmai sclipitor al campioanei en-titre.

Brentford a fost echipa mai bună în startul de meci și a avut trei bune ocazii de deschidere a scorului, cea mai mare dintre ele la un șut al lui Yoane Wissa respins de pe linia porții de Joao Cancelo, însă cei care au lovit decisiv au fost oamenii lui Guardiola în minutul 16 când Foden s-a conectat bine la o centrare a lui Kevin de Bruyne. A fost șansa lui City să marcheze repede pe terenul unde Arsenal și Liverpool nu reușiseră să câștige în acest sezon, fiindcă jocul a decurs în cea mare parte conform așteptărilor, un duel fizic nu tocmai pe placul echipei lui Guardiola care a produs câteva momente de tensiune pe gazon.

City a ridicat ritmul în partea secundă când Foden a avut un gol anulat pentru offside iar De Bruyne a lovit bara. Brentford a pus probleme la fazele fixe dar nu a putut până la urmă să împiedice al 11-lea clean sheet stagional pentru Ederson, iar meciul în care Guardiola nu a făcut nicio schimbare s-a terminat 0-1 după ce VAR-ul a anulat în minutul 87 și o reușită a lui Laporte după o lovitură de cap la o nouă centrare de manual a lui De Bruyne.

Brentford - Manchester City 0-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Brentford - Manchester City: Foden și Grealish, reveniți în unsprezecele de start al lui Guardiola

71

A zecea victorie consecutivă pentru Manchester City în Premier League și prima șansă la titlu. Curiozități statistice ale meciului Brentford - Manchester City 0-1

• Manchester City a bifat la Brentford a zecea victorie consecutivă în actualul sezon de Premier League, a patra oară când înregistrează o astfel de serie sub comanda lui Pep Guardiola. În întreaga istorie a competiției, niciun alt manager nu a avut mai mult de două serii de zece victorii consecutive.
  • După victoria de la Brentford, Manchester City încheie anul cu un avans de opt puncte în fața celei de-a doua clasate, Chelsea. Toate cele cinci echipe care au avut un astfel de avantaj de Anul Nou au terminat sezonul de Premier League câștigând titlul: Manchester United în 93-94 Chelsea în 2005-06, Manchester City în 2017-18 și Liverpool în 2019-2020.