Premier League, 29 decembrie 2021, ora 21:30, London
11
Brighton

Romelu Lukaku 28

Danny Welbeck 90+1

Chelsea – Brighton 1-1. Echipa lui Tuchel pierde în minutul 90 două puncte importante în lupta pentru titlu

Cronica meciului Chelsea - Brighton, scor 1-1. Danny Welbeck a egalat pentru oaspeți în minutul 90 după ce Lukaku deschisese scorul.

Brighton a obținut o remiză pe terenul lui Chelsea printr-un gol marcat de Danny Welbeck în minutul 90
David Petre, 31 decembrie 2021

Chelsea a urcat pe locul 2 al clasamentului Premier League deasupra lui Liverpool care are un meci mai puțin jucat, însă a pierdut două puncte importante în lupta pentru titlu după ce a fost egalată de Brighton în minutul 90 al meciului de pe Stamford Bridge printr-un gol marcat de Danny Welbeck.

Titular pentru prima oară în Premier League după două luni și jumătate marcate de o accidentare și indectarea cu Covid-19, Romelu Lukaku a deschis scorul în minutul 28 când a reluat cu capul o minge centrată de Mason Mount din corner, concretizând o jumătate de oră bună a lui Chelsea în care Azpilicueta (la meciul cu numărul 450 în tricoul The Blues) lovise bara, iar Rudiger și Mount avuseseră alte două bune ocazii de a marca.

Brighton nu avusese pretenții ofensive până la golul de 1-0, însă a reacționat prompt și a ajuns la pauză cu o posesie mai bună și mai multe șuturi la poartă, chiar dacă Edouard Mendy a fost pus cu adevărat la încercare o singură dată, la o execuție a lui Adam Lallana în minutul 38.

Abia intrarea lui N’Golo Kante în minutul 67 a ajutat-o pe Chelsea să echilibreze jocul, însă în cele din urmă oaspeții aveau să obțină în minutul 90 egalarea grație golului lui Danny Welbeck, primul marcat vreodata de Brighton pe Stamford Bridge. Golul l-a înfuriat teribil pe Thomas Tuchel după ce lui Chelsea îi fusese refuzat un penalty cu doar câteva secvențe mai devreme la o cădere a lui Christian Pulisic în careu și o altă acțiune promițătoare a lui Mason Mount a fost oprită prematur pentru un fault în atac, iar tehnicianul german avea să declare la finalul jocului că este “stupid” să se considere că echipa sa poate să se implice în lupta pentru titlu dacă are parte de astfel de arbitraje.

Chelsea - Brighton 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Chelsea - Brighton: Lukaku, titular în Premier League după două luni și jumătate