Premier League, 06 noiembrie 2021, ora 17:00, London
11
Burnley

Kai Havertz 33

Matěj Vydra 79

Chelsea – Burnley 1-1. Londonezii remizează într-un meci în care au avut 25 de șuturi

Burnley a obținut un egal miraculos pe terenul lui Chelsea, scor 1-1

Cronica meciului Chelsea - Burnley, scor 1-1, în care oaspeții au reușit o remiză nesperată după un gol marcat la unica lor mare ocazie.

David Petre, 7 noiembrie 2021

Burnley a fost fericita beneficiară a unor circumstanțe favorabile, reușind să plece cu un punct de pe Stamford Bridge la finele unui meci pe care Chelsea l-a controlat ca desfășurare de la un capăt la altul dar în care nu a fructificat decât una din numeroasele ocazii create. 25 de șuturi la poartă au avut londonezii în acest meci, număr cu care nu se mai întâlniseră în Premier League din 2015, însă cele mai multe dintre ele au greșit cu puțin ținta, iar atunci când au prins poarta s-au lovit de paradele excelente ale lui Nick Pope, care i-a răspuns pe teren selecționerului Gareth Southgate după neconvocarea la naționala Angliei pentru ultimele meciuri oficiale din 2021.

Chelsea a pornit ca din tun iar Callum Hudson-Odoi a avut o primă mare ocazie încă din minutul 3, apoi Cristensen, Rüdiger sau Barkley (la primul meci ca titular din iulie 2020) au irosit pe rând șanse importante până când Havertz a deblocat în sfârșit tabela în minutul 32, sosit fără marcaj în fața porții la o centrare a lui Reece James.

Chelsea a avut o posesie de aproape 80% și a continuat în același ritm și în partea secundă, însă nu a găsit golul așteptat de 2-0 chiar dacă Thiago Silva a avut o situație uriașă, din categoria celor mai greu de ratat decât de fructificat. Și cum se întâmplă adeseori în astfel de meciuri în care o echipă irosește ocazii pe bandă rulantă, Vydra a concretizat în minutul 80 prima oportunitate importantă a oaspeților pentru un neașteptat 1-1.

Revenirea lui Mason Mount și minutele prinse pe final de Christian Pulisic la al doilea meci după lunga accidentare nu au ajutat-o pe Chelsea să mai repare pagubele, iar meciul s-a încheiat cu o remiză caracterizată pe bună dreptate de Tuchel drept “norocoasă pentru Burnley”, în urma căreia echipa sa pierde două puncte importante la vârful clasamentului Premier League.

Chelsea - Burnley 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Chelsea - Burnley: Barkley, titular la Chelsea pentru prima oară din iulie 2020

71

La Chelsea șuturile nu aduc fericirea!. Curiozități statistice ale meciului Chelsea - Burnley 1-1

• Ultima dată când Chelsea a avut cel puțin 25 de șuturi la poartă într-un meci de Premier League a fost în august 2015, într-un meci cu Crystal Palace pe care l-a pierdut cu 1-2!
  • Ambele goluri marcate de Kai Havertz în acest sezon de Premier League au fost cu capul, iar Chelsea este echipa cu cele mai multe astfel de reușite în campionat (4).