Premier League, 16 decembrie 2021, ora 21:45, London
11
Everton

Mason Mount 70

Jarrad Branthwaite 74

Chelsea – Everton 1-1. Egal nesperat pentru oaspeți într-un meci cu multe absențe de marcă

Cronica meciului Chelsea - Everton, scor 1-1, în care jucători precum Lukaku, Werner Hudson-Odoi, Richarlison, Calvert-Lewin sau Demarai Gray nu au putut evolua

Everton a obținut un punct nesperat la Londra cu Chelsea, scor 1-1
David Petre, 17 decembrie 2021

Grație a nouă intervenții decisive ale portarului Jordan Pickford, Everton a smuls o remiză pe terenul lui Chelsea în ciuda numeroaselor probleme de efectiv, la capătul unui meci dominat copios de gazde, care au avut o posesie de 80% și au expediat 23 de șuturi la poartă.

Richarlison, Demarai Gray, Rondon, Lucas Digne, Dominic Calvert-Lewin și Andros Townsend nu au putut evolua în formația vizitoare din varii motive, iar Rafa Benitez a fost obligat să îi ofere debutul tânărului atacant de 20 de ani Ellis Simms chiar pe terenul deținătoarei Champions League. Nici Chelsea nu a fost scutită de probleme după ce Romelu Lukaku, Timo Werner și Callum Hudson-Odoi au testat pozitiv pentru Covid-19 iar Tomas Tuchel nu a putut numi decât 8 rezerve pentru această partidă, însă gruparea londoneză obișnuită cu dese rotații de jucători a arătat normal, începând meciul cu un atac format din Mount, Zyiech și Pulisic.

Doar privind lista de start a celor două echipe era de prevăzut un galop de sănătate al lui Chelsea, iar ca aspect al jocului exact acest lucru s-a pretrecut pe teren, cu trei ocazii importante în primele 12 minute și apoi o altă ratare a lui Mount până la pauză din poziție de unu contra unu cu Pickford, însă portarul titular al naționalei Angliei a fost de netrecut în prima repriză.

Abia în minutul 70 Chelsea a deschis scorul după ce Mount a fost deschis de uriașul Reece James în spatele apărătorului stânga, poziția cea mai vulnerabilă a oaspeților în acest meci, iar Pickford nu a mai avut ce face la șutul puternic din unghi. Ar fi trebuit să fie golul care să îi elibereze de presiune pe londonezi, însă egalarea a venit prea repede, după doar patru minute, după o fază fixă la care s-au apărat deficitar și i-au permis lui Jarrad Branthwaite să marcheze primul său gol în Premier League.

Ar fi fost timp destul pentru ca Chelsea să repare în atac singura eroare comisă în apărare, însă ritmul său a scăzut cu Barkley și Saul pe teren și meciul s-a terminat 1-1, un nou rezultat prost pentru londonezi care sunt acum la 4 puncte în spatele liderului Manchester City și care par într-o nevoie disperată de o pauză, nu imposibilă în condițiile în care Covid-ul face ravagii în Premier League.

Chelsea - Everton 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Chelsea - Everton: Absențe la Chelsea din cauza Covid-ului, mari probleme de efectiv la oaspeți