Premier League, 05 decembrie 2020, ora 22:00
Olivier Giroud 27
Kurt Zouma 61
Christian Pulisic 90

Patrick Bamford 4

Chelsea – Leeds 3-1. Chelsea câștigă cu Leeds și urcă pe primul loc în clasamentul Premier League

Chelsea a revenit de la 0-1 în fața lui Leeds și a câștigat cu 3-1 meciul de pe Stamford Bridge, jucat în fața a 2.000 de spectatori.

6 decembrie 2020

Chelsea doarme pe primul loc în clasamentul din Anglia după ce a revenit de la 0-1 și a câștigat în fața a 2.000 de spectatori meciul cu Leeds, grație golurilor lui Olivier Giroud, Kurt Zouma și Christian Pulisic.

Chelsea a avut un început exploziv de meci cu două mari ocazii, dar s-a văzut condusă în minutul 4 după golul fostului său jucător Patrick Bamford, care s-a intercalat între Zouma și Thiago Silva la mingea lungă a lui Kalvin Phillips și l-a driblat pe Mendy înainte să marcheze în poarta goală. În căutarea egalării, The Blues și-au trecut în cont una din ratările sezonului prin Timo Werner, care cu o primă atingere a scos mingea lui Giroud ce părea să se îndrepte spre gol, pentru a o trimite cu a doua atingere de pe linia porții în transversală. Avea totuși să fie 1-1 la pauză după reușita lui Giroud, recompensat pe drept cu un lot de titular după meciul magnific făcut la jumătatea săptămânii la Sevilla.

Tânărul goalkeepel francez Illan Meslier (20 de ani) a ținut-o pe Leeds în joc cu două super intervenții la Werner, însă din cornerul ce a urmat Chelsea avea să marcheze golul de 2-1 prin Zouma, care a sărit fără marcaj pentru al patrulea său gol stagional. Werner a fost ghinionistul serii la finalizare dar s-a descurcat mai bine ca servant, punându-i mingea pe tavă lui Pulisic în minutele de prelungire pentru golul de 3-1 ce a închis un meci cu 31 de șuturi la poartă.

Curiozități statistice ale meciului Chelsea – Leeds United 3-1:

• Leeds a primit în acest sezon cinci goluri din faze fixe (excluzând penalty-uri), ocupând un nedorit loc 2 în Premier League la acest capitol. Doar Leicester (6) stă mai rău.
  • Olivier Giroud nu mai este un obișnuit al unsprezecelui de start, dar profită de oportunitățile primite. O dovadă este faptul că a ajuns la o serie de 6 meciuri la rând cu gol marcat din postura de titular, devenind cel mai în vârstă jucător din istoria Premier League cu acest record statistic.
  • Leeds a pierdut trei din ultimele cinci meciuri de Premier League și a primit cel puțin trei goluri în fiecare din aceste înfrângeri.

Chelsea - Leeds 3-1, fișa tehnică