Premier League, 11 decembrie 2021, ora 17:00, London

Jorginho 90+4 (pen)

Raphinha 28 (pen)
Joe Gelhardt 83

Chelsea – Leeds 3-2. Londonezii câștigă în prelungiri din penalty

Cronica meciului Chelsea - Leeds, scor 3-2, în care Jorginho a transformat două penalty-uri, al doilea dintre ele în prelungiri

Penalty-ul transformat de Jorginho în prelungiri i-a adus lui Chelsea victoria în meciul cu Leeds United, scor 3-2
David Petre, 12 decembrie 2021

Două penalty-uri transformate de Jorginho, al doilea dintre ele în prelungirile întâlnirii, i-au oferit lui Chelsea o victorie muncită în fața lui Leeds, echipă rămasă fără premiu după unul dintre cele mai bune jocuri ale sezonului.

Aflată într-un moment nu tocmai bun după ce în ultima săptămână pierduse și primul loc în clasamentul Premier League și câștigarea grupei de Champions League după două meciuri în deplasare cu câte trei goluri primite, Chelsea s-a văzut condusă și pe teren propriu după ce Raphinha a transformat un penalty acordat în urma unui fault al lui Marcos Alonso asupra lui Dan James. Londonezii au reușit însă egalarea chiar înainte de pauză prin cel mai influent om al lor în ultimele meciuri de campionat, Mason Mount, care a convertit în gol o centrare a aceluiași Alonso în ciuda unui joc nu tocmai convingător al echipei lui Tuchel.

Repriza a doua s-a jucat pe contre, iar primii care au lovit au fost londonezii dintr-un penalty acordat după o lungă consultare a arbitrajului video pentru o intrare imprudentă a lui Raphinha asupra lui Rudiger. Jorginho a transformat cu singuranță de la unsprezece metri, însă golul de 2-1 nu a fost suficient pentru a aduce liniștea în tabăra lui Chelsea. Leeds a reacționat și a egalat prin Joe Gelhardt la doar 80 de secunde de la intrarea pe gazon, cu o reluare din apropierea porții a unei centrări venite de la Tyler Roberts după o excelentă progresie a balonului în partea stângă.

În ciuda intrării lui Lukaku pe teren se prefigura o remiză care ar fi îndepărtat-o pe Chelsea la patru punte de liderul Manchester City în fața căruia avusese avantaj în urmă cu doar o etapă, însă la ultima zbatere ofensivă Rudiger a mai scos un penalty în al treilea minut al prelungirilor și Jorginho a transformat din nou, oferind echipei lui Tuchel un succes chinuit la capătul unui meci din care trupa lui Marcelo Bielsa ar fi meritat probabil mai mult.

Chelsea - Leeds 3-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Chelsea - Leeds: Azpilicueta și Werner, noutățile față de meciul cu West Ham; Kalvin Phillps nu a putut juca la oaspeți din cauza unei accidentări