• Chelsea
    1
  • Liverpool
    1

Chelsea – Liverpool 1-1. Două execuții spectaculoase ale lui Hazard și Sturridge decid derby-ul de pe Stamford Bridge

David Petre
30 septembrie 2018

Chelsea - Liverpool s-a terminat 1-1 la capătul unui meci echilibrat, decis de două execuții deosebite ale lui Eden Hazard și Daniel Sturridge.

Sturridge a stabilit rezultatul final în meciul Chelsea - Liverpool 1-1 din 29 septembrie 2018
    Alisson

O execuție magnifică a lui Daniel Sturridge în minutul 89 i-a adus lui Liverpool un punct din derby-ul de pe Stamford Bridge cu Chelsea, la capătul unui meci echilibrat ce s-a ridicat de la un capăt la altul la înălțimea așteptărilor. În urma remizei 1-1 ambele echipe rămân neînvinse în actualul sezon de Premier League, însă Liverpool pierde primul loc în clasament în favoarea lui Manchester City, cu care se află acum la egalitate de puncte (17) dar față de care are un golaveraj inferior.

Chelsea se impusese pe Anfield în urmă cu doar trei zile în Carabao Cup, însă jocul de campionat a propus două formule de start fundamental schimbate, în care Maurizio Sarri a păstrat doar trei titulari, Azpilicueta, Kovacic și Willian, iar Jurgen Klopp chiar mai puțini, apelând din primul minut doar la Milner și Mane. Liverpool l-a putut recupera în timp util pe fundașul central Van Dijk care suferise o ușoară accidentare, iar la mjlocul terenului Henderson i-a fost preferat lui Keita, acestea fiind singurele incertitudini înaintea jocului privind unsprezecele de start al Cormoranilor.

Așa cum o făcuse și cu Tottenham, Liverpool a fost echipa mai bună în startul meciului, ținându-și adversarul la respect printr-un pressing avansat și un rapid joc de pase prin care a făcut rapid tranziția între cele două careuri, însă o acțiune personală a lui Salah care și-a făcut din fentă culoar de șut dar a tras mult în afara porții a fost singura acțiune notabilă a primului sfert de oră. Chelsea a părut în mare dificultate în a descifra jocul, însă pasa lungă a fost antidotul apărării agresive a lui Liverpool. O astfel de pasă trimisă peste Robertson pe poziție viitoare l-a lăsat pe Willian singur cu Alisson care a blocat cu o intervenție fantastică deschiderea scorului în minutul 22, însă titularul din poarta Braziliei nu a mai putut face nimic la șutul în diagonală al lui Hazard, lansat și el pe culoar din propria jumătate cu o minge lungă de Kovacic trei minute mai târziu. Cu 1-0 pe tabelă londonezii și-au permis să stea ordonați în propria jumătate, iar Liverpool și-a creat până la pauză o singură mare ocazie de egalare prin Salah, care a trecut de David Luiz și de portarul Kepa dar șutul său din unghi a fost scos de pe linia porții de Rudiger.

După o acțiune individuală a lui Mane care a tras periculos dintre trei adversari în minutul 58, o altă pasă lungă l-a lansat din nou pe Hazard în cursă spre gol, însă ieșirea inspirată a lui Alisson a blocat golul de 2-0. Jurgen Klopp a renunțat la Salah încă din minutul 66 după o prestație lipsită de strălucire a egipteanului, iar înlocuitorul Shaquiri a avut la scurt timp de la intrare șansa egalării, sosit singur în zona punctului de la 11 metri la o centrare din partea stânga pe care a reluat-o însă puțin pe lângă poartă. Imediat Firmino a avut o bună lovitură de cap scoasă de David Luiz de pe linia porții, apoi Shaquiri a avut o lovitură liberă dintr-o poziție avantajoasă din care l-a remrcat pe portarul gazdelor. Meciul părea să se îndrepte spre o victorie a lui Chelsea, însă Daniel Sturridge avea să salveze o remiză pentru Cormorani printr-o execuție de senzație în minutul 89, un șut de la distanță prin care a trimis mingea perfect peste portarul Kepa, sub transversală. Alonso în prelungiri a mai avut o bună situație pentru gazde, însă meciul s-a terminat 1-1, rezultat echitabil după echilibrul din teren și care le păstrează pe ambele echipe pe podiumul Premier League.