Premier League, 15 februarie 2021, ora 22:00
Newcastle United

Olivier Giroud 31
Timo Werner 39

Chelsea – Newcastle United 2-0. Werner marchează, Chelsea revine în top 4

Chelsea - Newcastle United, scor 2-0, cu un gol marcat de Timo Werner după 1000 de minute de secetă în Premier League.

Timo Werner, marcator în meciul Chelsea - Newcastle 2-0
16 februarie 2021

La exact 1000 de minute de la golul contra lui Sheffield United din turul campionatului Timo Werner a punctat din nou în Premier League, netezind drumul lui Chelsea spre a patra victorie consecutivă în mandatul lui Thomas Tuchel grație căreia trece de Liverpool în clasament și revine în top 4.

Werner a marcat în minutul 39 golul de 2-0 al meciului cu Newcastle, însă avusese și o contribuție echivalentă unui assist la primul gol, centrarea sa în fața porții fiind respinsă în față de portar până la Olivier Giroud, recent intrat pe teren după accidentarea lui Abraham. Pentru Werner a fost una dintre cele mai bune evoluții de la transferul la Chelsea, părând a se simți foarte bine în partea stângă a atacului londonezilor în sistemul 3-4-2-1 adoptat de Tuchel, într-o poziție apropiată de cea pe care evoluase la RB Leipzig.

Meciul cu Newcastle a consemnat revenirea lui Kepa Arrizabalaga în poarta lui Chelsea pentru prima oară într-un meci de Premier League de la egalul 3-3 cu Southampton la jumătatea lunii octombrie, însă goalkeeperul iberic a avut o seară liniștită în fața echipei fără ambiție a oaspeților, fiind pus la încercare doar în două rânduri la o lovitură liberă a lui Jonjo Shelvey și o lovitură de cap a lui Willock.

Chelsea – Newcastle s-a terminat 2-0, rezultat în urma căruia londonezii urcă pe locul 4 și sunt la doar 4 puncte de locul 2, în schimb evoluția apatică reaprinde echipei lui Steve Bruce emoțiile privind retrogradarea, chiar dacă încă are un avans de 7 puncte față de Fulham.

Curiozități statistice ale meciului Chelsea - Newcastle United 2-0

• Chelsea a câștigat patru meciuri la rând în Premier League pentru prima oară din noiembrie 2019 (șase victorii în mandatul lui Frank Lampard).
  • Thomas Tuchel a obținut 13 puncte din primele 5 meciuri de Premier League, la fel cum o făcuse Jose Mourinho la venirea la Chelsea. Cinci victorii în primele cinci meciuri au obținut în istoria clubului doar Carlo Ancelotti și Maurizio Sarri.
  • Thomas Tuchel este doar al treilea manager în istoria Premier League la cârma unei echipe care a primit un singur gol în primele cinci meciuri, după Jose Mourinho la Chelsea și Peter Taylor la Leicester. Nu au existat echipe care să nu încaseze gol în primele cinci meciuri de la numirea unui antrenor.
  • Newcastle a pierdut șase din ultimele șapte deplasări în Premier League după ce pierduse doar unul din precedentele șase.
  • La meciul cu numărul 100 jucat pentru Chelsea din postura de rezervă, Olivier Giroud a marcat golul cu numărul 21 venind de pe bancă.

Declarații după meciul Chelsea - Newcastle United 2-0

Thomas Tuchel (Chelsea): O seară perfectă

Am făcut un meci foarte bun, a fost o seară perfectă. Știam că avem ocazia să urcăm în top 4 și am profitat de această șansă. Acum, că am făcut acest pas, este important să nu ne pierdem intensitatea și determinarea.

Steve Bruce (Newcastle): Am fost depășiți în prima repriză

Am fost excelenți în a doua repriză, dar în prima am fost depășiți. Modul în care au jucat, sistemul lor de joc, cei doi jucători în sprijinul vârfului - nu am contracarat aceste lucruri. În a doua repriză am găsit mijloacele pentru a fi mai agresivi și am motive de mulțumire, însă prima repriză a fost foarte grea.