Champions League, 14 septembrie 2021, ora 22:00,
Zenit
Zenit
Zenit

Romelu Lukaku 69

Chelsea – Zenit 1-0. Lukaku oferă londonezilor o victorie chinuită în primul meci al noului sezon de Champions League

Lukaku a marcat împotriva lui Zenit primul său gol în Champions League după revenirea la Chelsea

Chelsea a început cu o victorie noua campanie de Champions League, deși nu a reușit vreun șut pe poarta lui Zenit în prima repriză.

David Petre, 15 septembrie 2021

Deținătoarea trofeului Champions League a început noua campanie cu o victorie grație unui gol solitar al lui Romelu Lukaku, însă s-a chinuit în fața lui Zenit St. Petersburg care a făcut un bun meci defensiv pe Stamford Bridge. Echipele din Rusia arareori performează în fața granzilor continentului în cupele europene, însă Chelsea a terminat fără șut pe poartă o primă repriză în care cea mai mare ocazie le-a aparținut oaspeților, la o minge pe care Reece James i-a suflat-o în ultima clipă lui Claudinho care ar fi rămas în poziție iminentă de gol la capătul primului sfert de oră al întâlnirii.

Au fost artificii la pauză într-o continuare a sărbătoririi trofeului Champions League din sezonul anterior iar londonezii au avut o evoluție mai consistentă în partea a doua în care și-au creat două bune ocazii prin Ziyech și Rudiger înainte ca Lukaku să deblocheze tabela în minutul 69 cu o lovitură de cap la o minge aruncată în careu de Azpilicueta, însă rușii au avut o uriașă șansă de egalare 10 minute mai târziu prin Artem Dzyuba, care nu a reluat corect mingea din fața porții goale la o excelentă centrare a iranianului Sardar Azmoun.

“Am jucat foarte bine în prima repriză, dar le-am permis celor de la Chelsea mai mult decât ar fi trebuit după pauză. Păcat, ne-a lipsit foarte puțin pentru a pleca cu ceva de aici. Este totuși un rezultat corect, Chelsea a fost echipa mai bună și cred că a meritat victoria, dar și noi am făcut un meci bun, mai ales defensiv. Nu a fost un meci ușor, Chelsea a avut posesia și a folosit mingea mai bine, totuși rezultatul final putea fi altul dacă am fi concretizat marea ocazie din final”, a declarat antrenorul rușilor, Sergei Semak.

Chelsea - Zenit 1-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Chelsea - Zenit: Lukaku, titular în primul meci de Champions League de la întoarcerea la Chelsea