Croația – Canada 4-1. Frumoasa echipă a Canadei este a doua eliminată de la Campionatul Mondial 2022

Cronica meciului Croația - Canada, scor 4-1, în care formația nord-americană a deschis scorul prin cel mai rapid gol de la Campionatul Mondial 2022, dar vicecampioana en-titre a întors rezultatul cu o dublă a lui Kramaric
Ca și în meciul cu Belgia, Canada a avut multe argumente în jocul ofensiv, ba chiar a făcut mai bine unele lucruri și timp de o jumătate de oră entuziasmul tinereții sale a lăsat să se întrevadă în fața îmbătrânitei echipe a Croației posibilitatea unei noi surprize la Campionatul Mondial, însă în cele din urmă a plătit din nou pentru lipsa de experiență și de această dată prețul a fost mare. Înfrântă la scor și rămasă fără punct după două meciuri Canada este a doua echipă eliminată de la turneul final din Qatar, iar senzația este că are mai multe lucruri de pus la punct în următorii patru ani față de Statele Unite și Mexic, țările cu care va împărți în 2026 organizarea următorului Mondial.
Meciul a fost spectaculos, iar asta pentru că și Croația s-a lăsat atrasă în jocul adolescentin al nord-americanilor și s-a jucat practic fără apărare. Probabil că multe ziare și site-uri de sport vor scrie după acest meci despre renașterea Croației după un prim meci cenușiu în grupă, însă adevărul este că acest joc va avea puține ecouri în viitor în afara celor trei puncte câștigate. Jocul în sine împotriva unui adversar mai mult decât permisiv nu ar trebui să îi încânte prea mult pe fani, iar rezultatul este relevant doar prin perspectiva faptului că acum și o remiză cu Belgia este suficientă pentru calificarea în faza eliminatorie a competiției.
Alphonso Davies ratase un penalty în meciul cu Belgia, dar nu a așteptat mult pentru a-și lua revanșa în stil de mare campion. O lovitură imparabilă de cap de lângă adormitul Josip Juranovic la o centrare a lui Tajon Buchanan din partea dreaptă a adus cel mai rapid gol de la acest turneu final, marcat în secunda 67, și totodată un gol istoric pentru Canada, primul reușit de această țară la un Campionat Mondial. Davies a continuat apoi să facă legea pe teren, omniprezent și în banda stângă și în centru, însă Canadei i-a lipsit și în acest meci precizia în ultimii metri, iar pentru ratările din perioada sa cea mai bună de joc avea să plătească.
Un gol anulat lui Kramaric pentru o poziție de offside la pasatorul decisiv și apoi o ocazie a lui Livaja au fost semnalele de alarmă din care canadienii nu au înțeles că trebuie să condenseze liniile, iar Croația a profitat tot mai eficient de spațiile generoase pe care le-a găsit în jumătatea adversă și a întors scorul până la pauză prin aceiași doi incisivi jucători de atac.
La acest scor Canada era eliminată și în mod firesc a căutat egalarea în partea secundă, cu Osorio și Ismael Kone pe teren din primul minut, doi jucător din întrecerea internă. Jonathan David a avut o bună ocazie blocată de portarul Dominik Livakovic, însă precipitarea din jocul canadienilor s-a transformat într-un haos defensiv de care croații au profitat cu înțelepciune. Kramaric a semnat în mod previzibil dubla în minutul 70 și doar intervențiile goalkeeperului Milan Borjan au blocat până spre final scorul la această diferență.
Croația avea totuși să mai marcheze o dată în prelungiri. Kamal Miller a pierdut o minge în postura de ultim apărător și a lăsat doi croați liberi în cursa spre poartă, iar Orsic s-a dovedit altruist și i-a lăsat o simplă formalitate lui Lovro Majer, care a marcat astfel al treilea său gol la echipa națională.