Crystal Palace
    2
  • Manchester United
    3

Crystal Palace – Manchester United 2-3. Revenire spectaculoasă a “Diavolilor” pe Selhurst Park

6 martie 2018

Deşi s-a aflat în dezavantaj de două goluri, Manchester United a revenit în meciul de Premier League cu Crystal Palace şi s-a impus cu scorul de 3-2

De Gea

Succes dramatic pentru Manchester United în ultimul meci al etapei cu numărul 29 din Premier League. Deşi au fost conduşi cu 2-0 în debutul părţii secunde a duelului de pe Selhurst Park, disputat în compania celor de la Crystal Palace, oamenii lui Jose Mourinho au avut capacitatea de a reveni şi a obţine în cele din urmă o victorie extrem de importantă, graţie căreia “Diavolii” depăşesc pe Liverpool în clasamentul Premier League, chiar înainte de duelul direct programat pe Old Trafford în următoarea etapă de campionat.

Numeroase probleme de lot pentru antrenorul Roy Hodgson, care în vederea dificilei confruntări cu Manchester United nu a putut să se bazeze pe o serie de oameni importanţi precum Yohan Cabaye, Mamadou Sakho, Jason Puncheon, Ruben Loftus-Cheek sau Wilfred Zaha, cu toţii fiind indisponibili ca urmare a unor accidentări. În aceste condiţii, fostul selecţioner al echipei naţionale a Angliei a decis să înceapă cu o defensivă formată din Aaron-Wan Bissaka, Martin Kelly, James Tomkins, respectiv Patrick van Aanholt şi un compartiment median alcătuit din Andros Townsend, James McArthur, Luka Milivojevic şi Jeffrey Schlupp. Christian Benteke şi Alexander Soerloth au fost oamenii responsabili de faza ofensivă.

De partea cealaltă, câteva absenţe notabile şi pentru tehnicianul portughez Jose Mourinho, care nu i-a putut include în lot pe Ander Herrera, Marcos Rojo, Phil Jones, Marouane Fellaini, Daley Blind şi Zlatan Ibrahimovic, indisponibili din cauza problemelor medicale. Ashley Young şi Antonio Valencia au evoluat pe cele două benzi în defensivă, cu Victor Nilsson Lindeloef, respectiv Chris Smalling pe zona centrală şi o linie de mijloc alcătuită din Paul Pogba, Nemanja Matic şi Scott McTominay. Din tridentul ofensiv al oaspeţilor au făcut parte Alexis Sanchez, Jesse Lingard şi Romelu Lukaku.

Crystal Palace – Manchester United, meci decis de o interveţie de excepţie a lui David De Gea şi de golul din prelungiri al lui Nemanja Matic

Lucrurile au început nesperat de bine pentru Crystal Palace, care în faţa propriilor fani a deschis scorul la capătul primelor zece minute de joc: Christian Benteke a păstruns printr-o defensivă statică a oaspeţilor şi l-a deschis excelent pe Andros Townsend, iar şutul fostului jucător al lui Spurs a fost deviat de Victor Lindelof şi l-a învins pentru prima dată pe David De Gea. Răspunsul lui Manchester United a venit abia cu cinci minute înainte de pauză, când Jesse Lingard a finalizat pe lângă, ignorându-l pe Ashley Young, aflat într-o situaţie ideală de a marca.

0

Marcus Rashford în locul lui Scott McTominay a fost modificarea decisă de Jose Mourinho în debutul părţii a doua, însă cei care au înscris au fost tot oamenii lui Roy Hodgson: Patrick Van Aanholt l-a surprins pe Chris Smalling după o lovitură liberă executată rapid, iar fundaşul olandez a avut libertatea de a avansa în banda dreaptă şi de a finaliza cu precize la colţul scurt. Crystal Palace îşi majora astfel avantajul pe tabelă, iar pentru “Diavoli” se părea că este o nouă seară dificilă pe teren străin. Însă Chris Smalling a readus speranţele în tabăra oaspeţilor şi s-a revanşat astfel pentru lipsa de reacţie de la golul al doilea al adversarilor, graţie reuşitei din minutul 55, printr-o lovitură de cap la colţul lung.

A fost rândul lui Manchester United să insiste în căutarea egalării, iar inevitabilul s-a produs cu un sfert de oră înainte de final, când Romelu Lukaku a trimis balonul în poartă după ce anterior Alexis Sanchez a lovit bara cu o execuţie puternică. Finalul de meci a fost unul la fel de intens şi spectaculos: Crystal Palace nu a renunţat la luptă şi a fost aproape de a da lovitura la intervenţia de excepţie a lui David De Gea în urma unei reluări plasate cu capul a lui Benteke. Cele doar trei minute de prelungirea păreau a nu fi de ajuns pentru a mai stabili un învingător pe Selhurst Park, însă salvatorul lui Manchester United s-a numit Nemanja Matic, aflat la primul gol în tricoul “Diavolilor”: splendida execuţie de la distanţă a mijlocaşului sârb l-a învins pe Wayne Hennessey şi a adus un succes nesperat pentru gruparea de pe Old Trafford având în vedere maniera în care se desfăşurau lucrurile în startul reprizei a doua.

Crystal Palace – Manchester United, declaraţii ale antrenorilor:

Roy Hodgson: “Încă o dată ne-am descurcat foarte bine, iar jucătorii experimentaţi din lot fac o treabă fantastică şi îi ajută pe cei mai tineri. Singurul lucru care mă întristează este faptul că încă o dată plecăm acasă fără niciun punct. Cred cu adevărat că o evoluţie precum cea pe care am reuşit-o noi în această seară merita să fie răsplătită cu cel puţin un punct. La un moment dat să părea că putem obţine toate cele trei pzncte, dar ştim foarte bine calitatea şi valoarea lui Manchester United. Când joci împotriva lor există posibilitatea de a te regăsi în situaţia de a pierde chiar şi după ce ai avut un avantaj de două goluri. Aş fi sperat să putem obţine cel puţin un punct, dar faptul că am pierdut este un lucru devastator pentru băieţi.”

Jose Mourinho: “A fost un meci fantastic pentru oamenii de acasă şi pentru cei prezenţi la stadion. Un meci dificil pentru mine, deoarece echipa mea a comis foarte multe greşeli. Am avut o atitudine foarte bună şi am exprimat multe momente de calitate în repriza a doua, însă am comis foarte multe erori din punct de vedere defensiv şi nu mă refer doar la fundaşi. Mă refer în general la echipă. Nu îmi place când echipa mea îşi pierde organizarea după cum s-a întâmplat în această seară, dar râmâne o partidă fantastică şi o revenire spectaculoasă. De asemenea, un succes extrem de important, deoarece acum avem nouă puncte avans faţă de poziţia a cincea, cu nouă etape înainte de final, ceea ce nu este extraordinar, dar este ok.”