Premier League, 03 septembrie 2022, ora 14:30
EvertonEverton
00
LiverpoolLiverpool

Everton 0-0 Liverpool. A 12-a remiză albă în derby-ul Merseyside în era Premier League

Jordan Pickford, Everton

Everton și Liverpool au remizat 0-0 într-un meci în care portarul Jordan Pickford a fost cel mai bun jucător de pe teren.

Alexandru Melinte, 3 septembrie 2022

37 de șuturi la poartă au fost înregistrate în derbyul Merseyside, 14 pentru Everton și 23 pentru Liverpool, însă intervențiile excelente ale celor doi portari au menținut până la finalul scorul alb într-un duel în care barele s-au opus și ele în patru rânduri deschiderii scorului.

Dacă în prima repriză nu au fost goluri, în schimb au fost trei bare: una pentru Everton la un șut al lui Tom Davies la capătul primei jumătăți de oră, apoi două pentru Liverpool în aceeași fază din finalul reprizei la șuturile lui Luis Diaz și Darwin Nunez, acesta din urmă revenit după suspendarea de trei meciuri în urma cartonașului roșu primit în meciul cu Crystal Palace.

Liverpool a forțat atacul în partea secundă odată cu intrarea lui Firmino în locul mijlocașului Carvalho și a avut 7 șuturi pe poartă, însă s-a lovit de intervențiile excelente ale goalkeeperului titular al naționalei Angliei, Jordan Pickford. Neal Maupay a avut o uriașă situație de a deschide scorul în meciul său de debut pentru Everton când a șutat în pieptul lui Alisson din fața porții, iar la scurt timp gazdele au avut un gol anulat lui Conor Coady pentru offside.

Liverpool putea da lovitura în prelungiri la un șut al lui Mo Salah deviat în bară de excelentul Pickford care a și fost desemnat omul meciului, iar derby-ul Merseyside s-a terminat 0-0 pentru a 12-a oară în era Premier League și pentru a 36-a oară în istoria întâlnirilor dintre cele două echipe în prima ligă din Anglia.

Everton - Liverpool 0-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Everton - Liverpool: Diogo Jota, debut stagional la Liverpool

39

5 rezultate de 0-0 în Derby-ul Merseyside în ultimele 11 întâlniri pe Goodison Park. Curiozități statistice ale meciului Everton - Liverpool 0-0

• Jordan Pickford a avut 8 intervenții în acest meci, cele mai multe în Premier League într-o partidă în care nu a primit gol.
  • 9 din ultimele 11 meciuri Everton - Liverpool jucate pe Goodison Park în Premier League s-au terminat la egalitate, 5 dintre ele cu scorul de 0-0. Liverpool le-a câștigat pe celelalte două.
  • 9 puncte după primele 6 etape reprezintă cel mai slab debut de sezon pentru Liverpool sub conducerea lui Jurgen Klopp. Ultima oară când Cormoranii au înregistrat mai puține puncte în acest moment al sezonului a fost în 2015-16, cu Brendan Rodgers pe bancă.