FC Barcelona – FC Basel 1-1. Remiza suficienta pentru calificarea Barçei in primavara Champions League

FC Barcelona a remizat pe propriul teren cu FC Basel si a obtinut calificarea in faza eliminatorie a Ligii Campionilor.

Articol scris de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
5 noiembrie 2008
FootballClub.ro

In mod neasteptat, FC Barcelona si-a incheiat seria de 11 victorii consecutive in toate competitiile in meciul cu FC Basel, echipa pe care o spulberase in urma cu doua saptamani in deplasare cu 5-0.

La adapostul celor 9 puncte acumulate in primele trei meciuri din grupa, antrenorul Pep Guardiola si-a permis sa trimita pe teren o echipa experimentala, jucand cu Puyol si Sylvinho ca fundasi laterali, Busquets – Victor Sanchez – Iniesta la mijloc si Thierry Henry varf impins, sustinut pe aripi de Bojan si Hleb. Experimentul nu a fost insa tocmai reusit, Barça chinuindu-se in van 60 de minute sa gaseasca drumul spre poarta adversa si dovedind o data in plus ca fara tripleta Messi – Xavi – Eto’o este doar o echipa de pluton.

Agasat de mediocritatea propriei echipe, Guardiola i-a introdus in teren pe cei trei si golul a picat firesc dupa doar cateva minute, reusita apartinandu-i lui Messi dupa un un-doi de senzatie cu Henry si un sut din marginea careului fara sperante pentru portarul elvetian. Catalanii se puteau desprinde decisiv in minutul 80 dar Pique a ratat poate ocazia sezonului in Liga Campionilor, trimitand cu capul din 2 metri in bara portii lui Costanzo. Si cum ocaziile se razbuna, Eren Derdiyok a adus egalarea la faza imediat urmatoare cand a reluat superb din interiorul careului o centrare venita de pe dreapta de la Carlitos.

Desi meciul s-a terminat 1-1, rezultatul a fost suficient pentru ca Barça sa obtina calificarea in faza eliminatorie a Ligii alaturi de Sporting Lisabona, castigatoare in fata Sahtiorului lui Mircea Lucescu cu 1-0. Cele doua formatii urmeaza sa se intalneasca peste trei saptamani pe Estadio Jose Alvalade intr-un meci a carui unica miza va fi obtinerea locului primului loc in grupa si, teoretic, un adversar mai usor in optimi. Catalanii au platit insa cu varf si indesat calificarea, Iniesta parasind terenul accidentat in minutul 67 si urmand sa lipseasca cel putin sase saptamani.

FC Barcelona – FC Basel 1-1 (0-0)