FC Basel – FC Barcelona 0-5. Cronica victoriei cu numarul 200 a catalanilor in cupele europene

FC Barcelona s-a impus clar pe St.Jakob Park in fata lui FC Basel si este ca si calificata in optimile de finala ale Ligii Campionilor

Articol scris de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
23 octombrie 2008
FootballClub.ro

FC Barcelona s-a impus cu 5-0 la Basel in fata unui adversar net inferior si este singura echipa cu punctaj maxim dupa primele trei etape ale Ligii Campionilor. Prin victoria din Elvetia, catalanii au ajuns la 8 victorii consecutive in toate competitiile si, lucru curios de la sosirea lui Pep Guardiola pe banca tehnica, au doua meciuri la rand fara gol primit.

Guardiola a inceput meciul intr-o formula inedita, cu Bojan Krkic titularizat pentru prima oara in acest sezon pe postul de atacant central, Messi si Hleb pe aripi, o linie mediana formata din Xavi, Busquets si Yaya Touré si o aparare in care Sylvinho a fost integralist alaturi de Puyol, Rafa Marquez si Dani Alves.

Catalanii si-au facut meciul usor inca din start, deschizand scorul in minutul 4 prin Messi, excelent angajat in careu de Dani Alves printr-o pasa cu exteriorul ce a amintit de zilele in care Ronaldinho facea furori in tricoul blaugrana. Dupa primul sfert de ora o noua pasa decisiva, de aceasta data a lui Xavi, l-a pus pe Sergio Busquets in pozitie de unu contra unu cu portarul elvetian si tanarul mijlocas a dus scorul la 2-0. Gazdele nu au avut nici o reactie si le-au permis catalanilor sa faca ce vor pe teren, iar elevii lui Guardiola nu au refuzat invitatia si au facut 3-0 in minutul 22 prin Bojan care a marcat printr-un sut frumos din afara careului primul sau gol in acest sezon. Avea sa recidiveze imediat dupa pauza, la prima actiune ofensiva a echipei sale cand a profitat de spatiile largi din apararea elvetiana si a dus scorul cu 4-0 printr-un nou sut de la semidistanta. In sfarsit, Xavi a inchis tabela doua minute mai tarziu printr-un sut fantastic din afara careului, egaland astfel cea mai mare diferenta reusita de Barça in Liga Campionilor (5-0 cu Levski Sofia pe 1 septembrie 2006).

Prin victoria de pe St.Jakob Park, Barça a ajuns la 200 de meciuri castigate in cupele europene si are sansa in acest sezon sa devina singura echipa din Europa care castiga toate cele sase partide din faza grupelor in doua sezoane diferite, dupa reusita din sezonul 2002-2003.