Champions League, 09 decembrie 2020, ora 19:55
FC Midtjylland
11

Alexander Scholz 62 (pen)

Mohamed Salah 1

Midtjylland – Liverpool 1-1. Liverpool încheie cu recorduri grupele Champions League

Liverpool a scos un punct în Danemarca, cu cel mai tânăr unsprezece de start folosit vreodată de club în Champions League.

David Petre, 10 decembrie 2020

Mohamed Salah a marcat în primul minut golul prin care l-a egalat pe Steven Gerrard în vârful clasamentului all-time al marcatorilor lui Liverpool în Champions League, însă Cormoranii s-au întors doar cu un punct din Danemarca după duelul cu Midtjylland, codașa grupei. Putea fi victorie, însă reușita lui Takumi Minamino din minutul 89 a fost anulată în mod controversat de arbitrajul video, împiedicând-o pe Liverpool să stabilească un nou record de puncte al clubului în grupele principalei competiții europene.

Sigur deja de locul 1, Klopp a creat cel mai tânăr unsprezece de start folosit vreodată de Liverpool în Champions League (24 de ani și 26 de zile), dând șanse unor jucători inediți precum Rhys Williams, Leighton Clarkson sau Konstantinos Tsimikas, dar fără să lase impresia că joacă un meci din primele tururi ale FA Cup. Jota, Fabinho, Mo Salah sau Trent Alexander-Arnold (în premieră căpitan al echipei) au adus experiența necesară pentru ca Liverpool să fie competitivă și nu puțin a lipsit ca englezii să se întoarcă de pe tărâm danez cu toate cele trei puncte, în ciuda celor 20 de șuturi la poartă expediate de gazde, cele mai multe suferite de Cormorani în ultimii șase ani într-o partidă din grupe.

Meciul a început practic de la 0-1, după ce Scholz l-a surprins pe Erik Sviatchenko cu o pasă înapoi prea puternică tocmai sub radarul lui Salah, care a sprintat și a marcat cu șansă cei mai rapid gol al lui Liverpool în Europa. Diogo Jota a irosit o mare ocazie reluând spre portar din careul de șase metri o minge oferită ideal de Miramino, înainte ca Fabinho să scoată de pe linia porții lovitura de cap a lui Kaba, cea mai mare ocazie a gazdelor în prima repriză, iar la cabine s-a intrat cu 0-1.

La pauză Klopp i-a oferit debutul Koumetio, iar tânărul fundaș central francez de 18 ani a avut o intenveție ezitantă după doar câteva minute care a dus la un șut al lui Evander în transversală. Avea să fie totuși 1-1 puțin după împlinirea unei ore de joc, după ce unul din remarcații lui Liverpool în ultimele două meciuri, goalkeeperul Caoimhin Kelleher, a comis un penalty și s-a văzut învins în premieră în tricoul Cormoranilor de execuția lui Scholz.

A fost nevoie de validarea arbitrajului video la faza penalty-ului, iar VAR-ul avea să mai intre în scenă de încă două ori până la final, anulând câte un gol fiecărei echipe, lui Midtjylland pentru ofsaid iar lui Liverpool chiar în final pentru un henț al nou intratului Mane.

Curiozități statistice ale meciului Midtjylland – Liverpool 1-1:

• Liverpool a terminat grupa cu 13 puncte, cu 1 punct mai puțin decât recordul clubului, stabilit în sezonul 2008-2009 într-o grupă cu Atletico Madrid, Marseille și PSV Eindhoven.
  • Midtjylland este singura echipă care primește gol în primul minut de cel puțin două ori în același sezon, după ce făcuse acest lucru și în meciul cu Ajax din luna noiembrie.
  • 20 de șuturi spre poartă sunt cele mai multe primite de Liverpool în faza grupelor de la un meci cu Real Madrid din 2014 (27).
  • La 18 ani și 25 de zile, Billy Koumetio a devenit cel mai tânăr jucător folosit de Liverpool în Champions League.

FC Midtjylland - Liverpool 1-1, fișa tehnică