1
  • Internazionale
    Inter
    1

Fiorentina – Inter 1-1. Golul lui Giovanni Simeone aduce un punct meritat pentru gazde

6 ianuarie 2018

Atacanţii Mauro Icardi şi Giovanni Simeone au marcat în meciul de Serie A dintre Fiorentina şi Inter încheiat la egalitate, scor 1-1

Handanovič

Stadionul Artemio Franchi a găzduit meciul din etapa a-20-a de Serie A dintre Fiorentina şi Inter, în vederea căruia formaţia din Firenze se prezenta după şapte runde consecutive fără eşec, în timp ce echipa milaneză spera să pună capăt seriei de patru etape la rând fără succes.

Antrenorul gazdelor, Stefano Pioli, a confirmat sistemul 4-3-3 utilizat cu succes de-a lungul ultimelor etape şi a început cu Marco Sportiello în poartă, o linie defensivă formată din Vincent Laurini, German Pezzella, Davide Astori, respectiv Cristiano Biraghi, un compartiment median alcătuit din Marco Benassi, Milan Badelj şi Jordan Veretout, respectiv un trident ofensiv din care au făcut parte Federico Chiesa, Giovanni Simeone şi Cyril Thereau.

De partea cealaltă, tehnicianul Luciano Spalletti a aliniat o formaţie de start din care au făcut parte doi foşti jucători ai Fiorentinei, Borja Valero şi Matias Vecino, ambii mijlocaşi fiind aduşi de gruparea milaneză chiar vara trecută, însă publicul gazdă nu a uitat contribuţia şi anii petrecuţi de spaniol la Firenze, pregătindu-i o primire frumoasă, prin mesaje de mulţumire. Ivan Perisic, Joao Mario, respectiv Mauro Icardi au fost ceilalţi oameni din compartimentul ofensiv, în timp ce linia defensivă a oaspeţilor a fost formată din Davide Santon şi Joao Cancelo pe cele două benzi, respectiv Milan Skriniar şi Andrea Ranocchia pe zona centrală.

Fiorentina – Inter, ocazii neconcretizate de formaţia viola în prima repriză

Fiorentina a început meciul într-o manieră pozitivă, spre entuziasmul general al celor peste 30000 de fani ai gazdelor prezenţi pe arena din Firenze. Iar oamenii lui Stefano Pioli au avut o primă bună şansă de a marca încă din minutul 2, când centrarea din lovitură liberă a lui Cristiano Biraghi a fost prelungită de fundaşul Davide Astori şi finalizată de vârful Giovanni Simeone, puţin pe lângă poarta apărată de Samir Handanovic. Doar patru minute mai târziu, o nouă acţiune de atac rapidă a gazdelor a fost încheiată cu execuţia lui Federico Chiesa dintr-o poziţie optimă, însă din nou peste poarta formaţiei nerazzurro, care s-a făcut remarcată doar prin multitudinea de erori tehnice şi prin lipsa de inspiraţie din zona de mijloc a terenului. Foarte puţină mişcare fără minge în rândul oamenilor lui Luciano Spalletti, iar tehnicianul italian cu siguranţă nu va fi mulţumit de maniera în care jucătorii săi au abordat primele 45 de minute pe stadionul Artemio Franchi.

0

Gazdele s-au dovedit mult mai active şi insistente pe plan ofensiv, în special datorită multor baloane recuperate în jumătatea adversă, care le-au permis oamenilor lui Stefano Pioli să fie periculoşi pe contraatac în repetate rânduri. Totuşi, Fiorentina nu a profitat de erorile adversarului şi a irosit cel puţin trei faze de contraatac în superioritate numerică, de fiecare dată printr-o pasă decisivă neinspirată sau o finalizare pe lângă poarta apărată de Samir Handanovic. Inter a părut inferioară inclusiv din punct de vedere fizic, după cum s-a întâmplat şi în meciurile precedente, cu un joc extrem de previzibil, fiind astfel nevoită să accepte superioritatea gazdelor. Un şut puţin peste poartă al lui Cyril Thereau şi reluarea lui Giovanni Simeone din finalul primei reprize au fost alte momente importante în careul grupării milaneze de-a lungul primelor 45 de minute.

Mauro Icardi confirmă instinctul de golgheter, Giovanni Simeone salvează un punct pentru Fiorentina

Repriza secundă a debutat fără modificări în cele două echipe şi cu o aparentă continuare a manierei de joc din prima parte, cu o nouă bună şansă în contul Fiorentinei, la execuţia puternică, dar pe lângă spaţiul porţii a tânărului atacant Federico Chiesa, fiul fostului internaţional italian Enrico Chiesa. Totuşi, după cum se întâmplă des în fotbal, ocaziile nevalorificate ale unei echipe au prefaţat reuşita celeilalte, ca urmare a unei centrări din lovitură liberă a lui Joao Cancelo ce l-a găsit complet nemarcat pe Mauro Icardi: reluarea iniţială a atacantului italian a fost parată de portarul Marco Sportiello, însă mingea a revenit imediat la căpitanul lui Inter, care astfel a înscris golul său cu numărul 18 în actualul campionat, consolidându-şi statutul de lider în clasamentul golgheterilor Serie A.

În ciuda golului primit contrar cursului jocului, Fiorentina nu a căzut din punct de vedere mental, ci a revenit rapid în ofensivă, iar oportunităţile de gol au continuat să apară în careul milanez. Portarul sloven Samir Handanovic a fost nevoit să intervină decisiv în alte trei rânduri, începând cu lovitura liberă executată excelent de Cristiano Biraghi în minutul 58. Şase minute mai târziu o centrare a lui Chiesa a fost reluată involuntar de Milan Skriniar, însă Handanovic a fost din nou atent, la fel precum în minutul 78, când reluarea spectaculoasă a lui Khouma Babacar a fost respinsă de sub bara transversală.

Inter a fost aproape de a obţine un succes ce ar fi fost cu siguranţă nemeritat, însă care ar fi ajutat gruparea milaneză să iasă, cel puţin din punctul de vedere al rezultatului, din perioada nefastă. Asaltul de final al gazdelor a adus în cele din urmă golul egalizator, marcat de Giovanni Simeone în primul minut al prelungirilor, la o fază în care defensiva interistă a fost depăşită de jocul de pase al oamenilor lui Stefano Pioli, iar portarul oaspeţilor nu a mai putut salva de această dată situaţia.

Rezultat final 1-1 şi Fiorentina ajunge la patru remize din ultimele cinci etape de campionat. Deşi gruparea viola rămâne în zona de mijloc a clasamentului Serie A, antrenorul Stefano Pioli se poate declara mulţumit de atitudinea şi jocul exprimat de oamenii săi, cărora nu li se poate reproşa decât lipsa de precizie la finalizare. De partea cealaltă, Inter continuă momentul negativ şi pare a pierde contactul cu Napoli şi Juventus în ceea ce priveşte lupta pentru câştigarea titlului.