0
  • AC Milan
    AC Milan
    1

Genoa – AC Milan 0-1. Succes dramatic pentru formaţia milaneză în meciul de pe stadionul Luigi Ferraris

11 martie 2018

Andre Silva a marcat la ultima fază a meciului dintre Genoa şi AC Milan disputat pe arena Comunale Luigi Ferraris, contând pentru etapa a-28-a din Serie A

Donnarumma

AC Milan avea foarte mare nevoie de un succes pe stadionul Comunale Luigi Ferraris, împotriva celor de la Genoa, având în vedere faptul că formaţia milaneză este foarte aproape de eliminarea din UEFA Europa League, după eşecul suferit la mijlocul săptămânii pe teren propriu, scor 2-0 cu Arsenal, astfel că majoritatea speranţelor lui AC Milan de a participa în viitoarea ediţie de UEFA Champions League se leagă acum de parcursul din campionat, unde oamenii lui Gennaro Gattuso speră încă să poată recupera până la poziţia a patra în clasamentul Serie A. Se părea că Milan va fi nevoită să se mulţumească doar cu un rezultat de egalitate, însă un gol marcat de Andre Silva în ultimul minut al prelungirilor a menţinut vii şansele de a îndeplini un obiectiv ce părea imposibil în urmă cu trei luni.

Tehnicianul gazdelor, Davide Ballardini, nu s-a putut baza pe fundaşul Armando Izzo, respectiv mijlocaşul Miguel Veloso, ambii fiind indisponibili ca urmare a unor probleme medicale. Mattia Perin a evoluat în poartă, în faţa unui compartiment defensiv format din trei oameni (Davide Biraschi, Nicolas Federico Spolli, Ervin Zukanovic). Darko Lazovic şi Diego Laxalt au fost responsabili de cele două benzi, cu Luca Rigoni, Andrea Bertolacci şi Oscar Hiljemark pe zona centrală a liniei de mijloc şi un cuplul ofensiv format din Goran Pandev alături de Andrey Galabinov.

Dacă în meciul de joi cu Arsenal Patrick Cutrone a fost titularizat în centrul liniei de atac, de această dată Nikola Kalinic a fost preferat din primul minut, într-un trident ofensiv din care au mai făcut parte, la fel precum contra “Tunarilor”, Hakan Calhanoglu şi Suso. Giacomo Bonaventura, Lucas Biglia şi Franck Yannick Kessie au evoluat la mijloc, în timp ce compartimentul defensiv al oaspeţilor a fost format din Ricardo Rodriguez, Alessio Romagnoli, Leonardo Bonucci, respectiv Fabio Borini, singura noutate faţă de confruntarea din UEFA Europa League fiind prezenţa pe partea dreaptă a lui Fabio Borini în locul lui Davide Calabria.

Genoa – AC Milan, duel echilibrat şi un gol anulat pe arena din Genova

Formaţia rossonero a început în forţă meciul de pe stadionul Comunale Luigi Ferraris, cu o primă şansă de a marca încă din minutul 7, când execuţia lui Giacomo Bonaventura de la marginea careului a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Mattia Perin. Portarul italian în vârstă de 25 de ani a demonstrat apoi de ce este considerat unul dintre cei mai buni goalkeeperi din Serie A, salvându-şi echipa trei minute mai târziu: incursiunea în banda stângă a lui Ricardo Rodriguez a fost continuată cu o centrare perfectă pentru Nikola Kalinic, însă reluarea vârfului croat a fost respinsă miraculos de Mattia Perin.

0

Scăpată de momentele dificile din startul meciului, Genoa a reuşit treptat să echilibreze jocul în zona de mijloc a terenului, fără a mai permite lui AC Milan să pună o presiune constanţă în apropierea careului advers. Oamenii lui Davide Ballardini au încercat să speculeze orice oportunitate apărută pe contraatac, însă singura ocazie creată de gazde în prima repriză a fost consemnată în minutul 25, când Diego Laxalt a păstruns pe partea stângă şi a centrat în careu, iar pentru puţin Andrey Galabinov nu a reuşit să împingă balonul în poartă. Cea mai controversată fază a primei reprize a avut loc cu două minute înainte de ultimul fluier, când în urma unui corner, AC Milan a marcat prin Giacomo Bonaventura, dar reuşita sa a fost anulată pentru o poziţie de offisde. După consultarea probei video, arbitrul Michael Fabbri a primit confirmarea poziţiei neregulamentare în care se afla mijlocaşul italian, astfel că la capătul primelor 45 de minute Genoa şi AC Milan se aflau la egalitate, scor 0-0.

Genoa – AC Milan, meci decis la ultima acţiune de atac

Partea secundă a început după cum s-a terminat prima, cu un nou gol anulat, de această dată celor de la Genoa. Arbitrul Michael Fabbri a validat iniţial reuşita lui Luca Rigoni după centrarea din lovitură liberă a lui Oscar Hiljemark, însă decizia a fost schimbată ca urmare a consultării reluărilor video, care au evidenţiat poziţia de offside în care se afla mijlocaşul italian. Gazdele au evoluat totuşi într-o manieră mai intensă şi au reuşit să pună în dificultate apărarea grupării milaneze, care a părut mult mai puţin sigură faţă de evoluţiile din etapele anterioare.

După o oră de joc, tânărul Patrick Cutrone a fost trimis pe teren în locul lui Nikola Kalinic, atacantul croat în vârstă de 30 de ani aflat la o nouă evoluţie dezamăgitoare pentru echipa rossonero. Iar tânărul vârf crescut la centrul de tineret al celor de la AC Milan s-a aflat în prim planul celei mai importante şase de gol a oaspeţilor, consemnată cu un sfert de oră înainte de final: o combinaţie rapidă i-a permis lui Suso să pătrundă în careu pe partea dreaptă, însă centrarea acestuia nu a ajuns la Patrick Cutrone, aflat foarte aproape de o deviere decisivă. În ciuda unui joc deschis pe final, disputat pe contre rapide, se părea că niciuna dintre cele două formaţii nu va reuşi să valorifice spaţiile avute la dispoziţie şi nu va da lovitura decisivă, iar duelul de pe arena Comunale Luigi Ferraris se îndrepta către o remiză albă. Însă deznodământul confruntării avea să fie unul dramatic, cu o splendidă lovitură de cap a lui Andre Silva, care la ultima fază a meciului l-a învins pe Mattia Perin şi a dezlănţuit o bucurie generală în tabăra milaneză.