Europa League, 03 decembrie 2020, ora 19:55

M. Karamoko 90

Gareth Bale 45 (pen)
Heung-Min Son 56
Dele Alli 87 (pen)

Lask Linz – Tottenham 3-3. Londonezii obțin o remiză în Austria într-un meci cu multe erori defensive

Tottenham a marcat trei goluri din 3 șuturi pe poartă, dar s-a întors doar cu o remiză din Austria după meciul cu LASK Linz.

4 decembrie 2020

Meciul din Austria nu avea mare miză pentru Tottenham, care avea oricum nevoie de victorie săptămâna viitoare cu Antwerp pentru a-și câștiga grupa de Europa League, așa că a părut curios modul în care Jose Mourinho a făcut echipa. Între un meci greu pe terenul lui Chelsea și un alt derby londonez cu Arsenal au fost păstrați în unsprezecele de start jucători importanți precum Höjbjerg, N’Dombèlé sau Heung-Min Son, iar Dier, Aurier, Bergwijn, Sissoko și Dele Alli au jucat minute bune în partea secundă. Și totuși Tottenham a suferit teribil în fața lui LASK Linz, iar dacă s-a întors cu un punct din Austria a fost din cauza marilor erori defensive comise de gazde, londonezii marcând trei goluri din tot atâtea șuturi pe spațiul porții, dintre care două din penalty.

La finalul jocului Mourinho avea să își acuze jucătorii de “lipsă de motivație”, iar aspectul jocului îi dă dreptate: liderul din Premier League, care se apărase exemplar cu Chelsea în ultima etapă, a fost aspru dominat de formația austriacă, pentru care golul marcat de Michorl în minutul 42 a fost doar încununarea unei excelente prime reprize în care a avut o bară încă din start și alte câteva bune situații la care a intervenit titularul din poarta londonezilor, Joe Hart. Avantajul gazdelor părea meritat și poate chiar prea mic la pauză, totuși la cabine s-a intrat cu 1-1 după o primă eroare a defensivei lui LASK soldate cu penalty-ul transformat de Gareth Bale.

Zece minute după pauză, o nouă eroare a gazdelor i-a adus pe oamenii lui Mourinho într-un nesperat avantaj: minge pierdută la centrul terenului pe început de atac, cursă solitară a lui Son pe un spațiu liber și 2-1 cu o execuție de antrenament. Tottenham nu a știut însă să țină de avantaj, iar Eggestein a egalat în minutul 84 cu un șut din marginea careului la care un portar de talia lui Hart nu ar fi trebuit să aibă probleme.

Avea să se termine egal, dar 3-3: gazdele au mai făcut cadou un penalty transformat de Dele Alli în minutul 87, însă Hart a mai luat un gol de la distanță în prelungiri din partea lui Karamoko. Remiza îi asigură lui Tottenham accesul în primăvara europeană, însă dacă vrea primul loc în grupă va trebui să câștige meciul de săptămâna viitoare cu Antwerp, în fața căreia a pierdut jocul “tur” cu 1-0.

Lask Linz - Tottenham Hotspur 3-3, fișa tehnică