LazioLazio
11
BolognaBologna

Simone Verdi 3

Lazio – Bologna 1-1. Puncte importante pierdute de laziali în duelul pentru un loc de Champions League

Lazio - Bologna 1-1

Lazio nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 1-1 pe teren propriu contra celor de la Bologna, într-un meci contând pentru etapa a-29-a de Serie A

Răzvan, 1 ianuarie 1970

Un alt pas fals pentru Lazio în lupta pentru calificarea în UFEA Champions League. După patru eşecuri consecutive pe teren străin, Bologna a reuşit să obţină un meritat rezultat de egalitate pe stadionul Olimpico din capitala Italiei, scor 1-1, ceea ce a făcut ca Lazio să piardă teren în tentativa de a încheia pe unul dintre primele patru locuri ale clasamentului Serie A. Venită după calificarea în faza sferturilor de finală din UEFA Champions League, echipa antrenată de Simone Inzaghi demonstrează că întâmpină dificultăţi în a păstra ritmul intens pe mai multe planuri, iar cele doar două puncte adunate în ultimele trei etape nu oferă motive de încrederea în ceea ce priveşte finalul de campionat. Lazio se vede astfel depăşită de Inter în ierarhia Serie A, după succesul categoric al milanezilor în deplasare cu Sampdoria, şi ajunge momentan pe poziţia a cincea.

Uşor surprinzător, tehnicianul Simone Inzaghi a ales să trimită pe teren întregul poteţial ofensiv avut la dispoziţie, astfel că pe gazon s-au aflat simultan Ciro Immobile, Felipe Anderson, Luis Alberto şi Nani. Sergej Milinkovic-Savic a rămas doar pe banca de rezerve, în timp ce linia defensivă din trei oameni a fost formată din Luiz Felipe, Stefan de Vrij, respectiv Wallace, în absenţa lui Senad Lulić şi Radu Ştefan, ambii indisponibili pentru acest meci. De partea cealaltă, Roberto Donadoni, fostul antrenor al naţionalei Italiei, a început cu un cuplu ofensiv format din Rodrigo Palacio şi Simone Verdi, respectiv Adam Masina şi Vasilios Torosidis pe cele două benzi. Godfred Donsah, Erick Pulgar şi Blerim Dzemaili au evoluat pe zona centrală a liniei de mijloc, în timp ce atacantul Mattia Destro a început partida doar pe banca de rezerve.

Lazio – Bologna, remiză într-un meci în care gazdele nu şi-au putut impune superioritatea valorică

După trei minute, Bologna a reuşit în mod surprinzător să deschidă scorul: şutul extrem de puternic de la distanţă al lui Blerim Dzemaili l-a surprins pe portarul Thomas Strakosha, care a reuşit totuşi să respingă, însă Simone Verdi a urmărit acţiunea şi a marcat. Lazio a părut să acuze locvitura primită, dar a încercat să se reorganizeze rapid. În minutul 15, galeria grupării romane a intrat în peluză, cu o întârziere de un sfert de oră sub formă de protest pentru deciziile recente de arbitraj luate cu sistemul VAR, care au dezavantajat pe Lazio, iar la un singur minut distanţă, oamenii lui Simone Inzaghi au reuşit să restabilească egalitatea: pasă filtrantă a lui Luis Alberto pentru Lucas Leiva, care a controlat balonul şi l-a învins pe Antonio Mirante. Primul gol înscris de mijlocaşul brazilian în Serie A, autorul al unui gol şi în partida de joi din UEFA Europa League, câştigată cu Dinamo Kiev, a readus liniştea în tabăra gazdelor, care aveau astfel timp suficient pentru a căuta victoria.

Însă pe măsură ce minutele au trecut, starea de oboseală a părut să iasă în evidentă în ceea ce priveşte jocul lui Lazio, care nu a avut capacitatea de a-şi domina autoritar adversarul şi de a crea momente constante de presiune la poarta lui Antonio Mirante. O serie de acţiuni individuale ale lui Felipe Anderson şi Ciro Immobile au fost singurele episoade din repriza secundă în care lazialii au trecut aproape de un gol decisiv, însă Bologna s-a descurcat mai mult decât decent în faţa unui adversar care pe propria arenă nu obişnuieşte să piardă puncte, în special în duelurile cu formaţii din partea a doua a clasamentului.

Bologna a reuşit de altfel să încheie meciul în atac, iar în minutul 92 portarul Thomas Strakosha a fost nevoit să intervină decisiv la şutul lui Simone Verdi pentru a salva un punct, care momentan nu pare suficient având în vedere obiectivul echipei, însă care pe finalul stagiunii se poate dovedi important. După pauza prilejuită de partidele naţionalelor, Lazio va evolua din nou pe stadionul Olimpico şi de această dată foarte probabil va avea o misiune facilă, contra celor de la Beneveto, formaţie aflată pe ultimul loc al clasamentului şi care nu a reuşit să obţină niciun punct pe teren străin la prima sa participare în Serie A.

Lazio – Bologna, declaraţii ale antrenorilor

Simone Inzaghi: „Am fi meritat victoria, am încercat să dăm totul pentru a obţine cele trei puncte, dar nu am reuşit să găsim golul decisiv, aşadar trebuie să acceptăm verdictul de pe teren. Nu sunt preocupat pentru situaţia din clasament, important este să rămânem aproape de primele patru locuri. Am jucat multe meciuri, acum avem nevoie să ne odihnim pentru a reveni apoi cu energii proaspete pe final de sezon. Bologna s-a apărat foarte bine, s-au închis în defensivă, iar noi ar fi trebuit să avem mai multă calitate la ultima pasă, dar de asemenea să nu uităm că am evoluat fără trei jucători importanţi precum Radu, Lulic şi Milinkovic-Savic. Celelalte echipe aleargă mai mult şi trebuie să ne regăsim şi noi condiţia fizică optimă, însă este o situaţie normală, deoarece noi, alături de Milan, am jucat mai multe meciuri.”

Antrenorul principal Antonio Donadoni a acuzat unele probleme de sănătate şi nu s-a prezentat la conferinţa de presă, astfel că secundul său, Luca Gotti, a analizat partida din capitala Italiei: „Bologna a jucat de la egal la egal împotriva unui adversar de top şi a reuşit să îşi menţină jocul ridicat pe toată durata meciului. Nu le-am oferit spaţii între linii, iar pe faza defensivă ne-am poziţionat cu o linie de apărare formată din cinci oameni, dar acest lucru nu ne-a împiedicat să punem probleme celor de la Lazio şi pe plan ofensiv, mai ales ca urmare a unor situaţii pe contraatac. Rezultatul de egalitate este unul important, cu atât mai mult cu cât în dese rânduri am fost foarte aproape de a obţine un rezultat pozitiv pe teren străin în acest sezon, dar apoi pe final am rămas cu regretul unor eşecuri. Situaţia ar fi arătat diferit pentru noi dacă am fi reuşit să obţinem mai multe remize în locul unor înfrângeri nemeritate.”

Lazio - Bologna 1-1, fișa tehnică