LazioLazio
11
FiorentinaFiorentina

Khouma Babacar 90+4 (pen)

Lazio – Fiorentina 1-1. Golul din final marcat de Babacar aduce oaspeţilor un punct

Lazio - Fiorentina 1-1

Stefan de Vrij şi Khouma Babacar au marcat în meciul din etapa a 14-a de Serie A dintre Lazio şi Fiorentina încheiat la egalitate, scor 1-1

Răzvan, 1 ianuarie 1970

Pas fals înregistrat de Lazio pe teren propriu, în etapa cu numărul 14 din Serie A. Deşi pornea cu prima şansă de a se impune în duelul cu Fiorentina şi a condus cu un avantaj minim până în prelungiri, gruparea capitolină rămâne cu regretul a două puncte pierdute ca urmare a unui gol primit pe final, după o bună serie de ocazii ratate pe durata confruntării de pe stadionul Olimpico.

Antrenorul Simone Inzaghi, care la mijlocul săptămânii şi-a permis să menajeze aproape toţi oamenii de bază în meciul din UEFA Europa League cu SBV Vitesse, având în vedere faptul că Lazio obţinuse deja calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei, a început această partidă într-un sistem 3-5-1-1, cu Ciro Immobile în compartimentul ofensiv, susţinut de Luis Alberto. Adam Marusic şi Senad Lulic au evoluat pe cele două benzi, în timp ce Marco Parolo, Lucas Leiva şi Sergej Milinkovic au alcătuit linia mediană pe zona centrală. Fundaşul român Ştefan Daniel Radu nu a lipsit din linia defensivă, alături de Bastos şi Stefan de Vrij.

De partea cealaltă, tehnicianul Stefano Pioli a trimis pe teren un trident ofensiv format din Giovanni Simeone, Cyril Thereau şi Federico Chiesa, în faţa unei linii de mijloc alcătuită din Jordan Veretout, Milan Badelj, respectiv Marco Benassi.

Lazio şi Fiorentina sunt două dintre echipele din Serie A care practică un joc deschis, orientat pe construcţie prin pase progresive, astfel că meciul a fost încă din start unul disputat într-un ritm alert, cu faze rapide la ambele porţi. Cyril Thereau s-a regăsit în două bune situaţii de a finaliza, însă de fiecare dată execuţiile sale nu l-au putut învinge pe portarul Thomas Strakosha. Omologul său din poarta Fiorentinei, Marco Sportiello, l-a pus apoi într-o situaţie dificilă pe fundaşul Davide Astori, nevoit să faulteze la marginea careului, după o degajare complet greşită a fostului portar al celor de la Carpi şi Atalanta. Lovitura liberă nu a fost însă valorificată de gruparea romană, şutul lui Luis Alberto fiind departe de ţintă.

Lazio a reuşit totuşi să deschidă meritat scorul, graţie unei alte faze fixe: centrarea aceluiaşi Luis Alberto a fost reluată cu capul de Stefan de Vrij, iar apărătorul olandez a marcat astfel al treilea său gol în actuala ediţie de Serie A, aducând pe Lazio în avantaj la capătul primelor 45 de minute.

Partea a doua a adus în prim plan o echipă mult mai ofensivă a celor de la Fiorentina, aflată în căutarea golului egalizator. Khouma Babacar în locul lui Cyril Thereau şi Vitor Hugo în locul lui Vincent Laurini au fost modificările prin care tehnicianul oaspeţilor a încercat să deschidă defensiva foarte bine organizată a adversarilor, însă Lazio a demonstrat în acest sezon că reprezintă un grup solid atât din punct de vedere ofensiv, cât şi al realizărilor în apărare. Oamenii lui Simone Inzaghi au aşteptat atacurile Fiorentinei în propria jumătate de teren, însă au profitat de orice oportunitate pentru a ieşi pe contraatac, precum în minutul 70, când şutul din afara careului al lui Ciro Immobile a fost respins în corner de Marco Sportiello.

Partida a continuat să fie una echilibrată, cu o echipă a Fiorentinei care nu s-a dovedit inspirată la ultima pasă, în ciuda multor acţiuni de atac ce s-ar fi putut transforma în ocazii importante. Oaspeţii au sperat până la final, iar în cele din urmă formaţia din capitala Italiei nu a reuşit să gestioneze avantajul de pe tabelă şi să obţină un nou succes preţios, spre dezamăgirea publicului prezent pe stadionul Olimpico. Sistemul VAR, reprezentat de proba video pe care arbitrul o poate consulta, a dus la un penalty acordat pentru Fiorentina de centralul Davide Massa în minutele de prelungire: Khouma Babacar nu a ratat lovitura de la 11 metri, iar formaţia din Firenze se întoarce astfel acasă cu un punct de pe teren teren de unde puţine echipe au reuşit sa plece cu un rezultat pozitiv.

Scor final 1-1, iar oamenii lui Simone Inzaghi nu profită astfel de remiza înregistrată în cursul zilei de AS Roma pentru a-şi egala rivala locală în clasamentul Serie A. Pentru Lazio va urmă o dificilă deplasare pe terenul celor de la Sampdoria, singura echipă din Italia care în actualul campionat s-a impus în toate meciurile disputate pe propria arenă. Fiorentină rămâne departe de zona luptei pentru calificarea în cupele europene şi va avea nevoie de un succes în duelul din etapa viitoare, când va înfrunta pe teren propriu pe Sassuolo.

Lazio - Fiorentina 1-1, fișa tehnică