Premier League, 19 ianuarie 2021, ora 22:15
20

Wilfred Ndidi 6
James Maddison 41

Leicester – Chelsea 2-0. Leicester este noul lider în Premier League

Leicester City - Chelsea, scor 2-0, Premier League 2020-2021. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

James Maddison, marcator în Leicester - Chelsea 2-0 (19 ianuarie 2021)
20 ianuarie 2021

Jose Mourinho fusese demis de Chelsea în decembrie 2015 la doar trei zile după o înfrângere cu 2-1 pe terenul lui Leicester, iar gruparea londoneză este în pericol să își piardă și la început de 2021 antrenorul după o vizită pe King Power. Fără Giroud și cu Werner pe banca de rezerve, Chelsea nu a arătat mai nimic în ofensivă cu Abraham vârf de atac și nu putut pune în pericol victoria concludentă a lui Leicester, care urcă pe primul loc în clasamentul Premier League și nu este o glumă în lupta pentru titlu.

În 2015 Mourinho nu se despărțise în mod elegant de gruparea patronată de Roman Abramovic, acuzându-și dur jucătorii după acel meci cu Leicester că nu au respectat tactica impusă. Lampard nu urmează acest model ci este în continuare alături de jucători, însă evoluția echipei nu este cu nimic diferită față de cea de acum cinci ani. Chelsea a terminat acel sezon pe locul 10 și tot în acea zonă a clasamentului se zbate și acum la jumătatea stagiunii (locul 8, 29 de puncte), însă și mai grav este faptul că investițiile masive din această vară nu se văd. Kai Havertz și Ben Chilwell au fost titulari contra lui Leicester dar departe de așteptări (germanul a fost chiar unul dintre cei mai slabi oameni de pe teren și primul înlocuit), în timp ce Werner nu a mai marcat în campionat din luna noiembrie, iar singurul său gol în ultimele 15 meciuri în toate competițiile a fost reușit în FA Cup contra modestei Morecambe.

Leicester în schimb își vede liniștită de treabă și pare și ea să urmeze același traseu din 2015-2016, sezonul în care a câștigat titlul. După un gol marcat repede de Ndidi în minutul 6 cu un șut superb din marginea careului după o lovitură de colț, gruparea lui Rodgers nu și-a bătut capul cu posesia balonului, însă nici nu a părut în real pericol de a pierde controlul asupra meciului. O singură fază i-a umbrit performanța, un penalty dictat împotriva sa în minutul 38 după un fault al lui Jonny Evans asupra lui Christian Pulisic, însă arbitrajul video a clarificat situația și a înlocuit decizia inițială cu o lovitură liberă, faultul fiind produs în afara suprafeței de pedeapsă. Mount a executat mult peste poartă, iar după doar trei minute Leicester a făcut 2-0 prin Maddison, după ce apărarea londoneză s-a pierdut cu firea la o minge înaltă a lui Albrighton.

După ce deschisese scorul din primul șut la poartă, Leicester mai avusese alte două bune șanse în prima repriză, cel de-al doilea său șut fiind o transversală lovită de Maddison (16), înainte ca Mendy să agațe mingea trimisă pretențios de Vardy care scăpase singur spre poartă (34).

Doi jucători introduși în partea secundă i-au dat lui Chelsea singura speranță într-o revenire, la o minge reluată în poartă de Werner dintr-o lovitură liberă executată de Ziyech, însă VAR-ul a confirmat poziția de ofsaid semnalată de la margine iar Leicester a marșat în liniște spre victorie, prima pentru antrenorul Brendan Rodgers în 16 meciuri contra grupării de pe Stamford Bridge.

Curiozități statistice ale meciului Leicester City - Chelsea 2-0

• Leicester a câștigat 30 din cele 35 de meciuri în care a deschis scorul în mandatul lui Brendan Rodgers.
  • Chelsea are un procentaj de 17% în ceea ce privește meciurile fără gol primit în deplasare în mandatul lui Frank Lampard (5/29), cel mai slab bilanț dintre toți managerii grupării londoneze care s-au aflat pe bancă la cel puțin 10 meciuri.
  • De la startul sezonului anterior, doar Newcastle (52) are mai multe goluri primite în Premier League decât Chelsea (50).
  • De la victoria cu Leeds în luna decembrie care a dus-o pe primul loc în clasament, Chelsea a mai câștigat doar 7 puncte din următoarele 8 meciuri (2 victorii, 1 remiză, 5 înfrângeri).