Leicester
    1
  • Chelsea
    2

Leicester City – Chelsea 1-2. Campioana Angliei, ultima echipă calificată în semifinalele FA Cup

18 martie 2018

Un gol marcat de Pedro în prelungiri a adus victoria pentru Chelsea în meciul contra celor de la Leicester City, contând pentru sferturile de finală din FA Cup

Caballero

Arena King Power Stadium a găzduit în această seară partida dintre Leicester City şi Chelsea, contând pentru sferturile de finală din FA Cup, care a decis ultima echipă calificată în faza semifinalelor, după ce Tottenham, Manchester United şi Southampton şi-au asigurat deja prezenţa în penultimul act al turneului. Leicester City şi Chelsea s-au înfruntat în alte cinci ediţii precedente de FA Cup, iar gruparea londoneză a reuşit de fiecare dată să îşi elimine adversarul şi să continue parcursul din competiţie, cel mai recent în sferturile de finală din stagiunea 2011/12. Iar istoria s-a repetat şi în acest sezon, campioana Angliei reuşind o calificare cu emoţii care îi permite să spere la câştigarea unui trofeu ce ar putea salva parţial stagiunea mai puţin reuşită a lui Chelsea.

Antrenorul Claude Puel a efectuat două modificări faţă de formaţia de start care a învins pe West Bromwich Albion cu scorul de 4-1 în ultima etapă de Premier League: Marc Albrighton şi Kelechi Iheanacho au revenit ca titulari şi i-au înlocuit pe Demarai Gray, respectiv Shinji Okazaki, rămaşi pe banca de rezerve. Kasper Schmeichel a fost confirmat în poartă, la fel precum întreaga linie de apărare, formată din Danny Simpson, Wes Morgan, Harry Maguire şi Ben Chilwell. Onyinye Ndidi şi Vicente Iborra au evoluat la închidere, în timp ce Riyad Mahrez a completat linia de trei oameni aflată în sprijinul unicului atacant de careu, Jamie Vardy.

De partea cealaltă, tehnicianul italian Antonio Conte a efectuat la rândul său două modificări spre deosebire de echipa de start din meciul pierdut cu FC Barcelona în manşa retur a optimilor de finală din UEFA Champions League, rezultat care a dus la eliminarea campioanei Angliei din cupele europene. Mijlocaşul Cesc Fabregas şi vârful francez Olivier Giroud au început de pe banca de rezerve, cu Tiemoue Bakayoko trimis la mijloc alături de Marcos Alonso, N’Golo Kante şi Victor Moses, respectiv Alvaro Morata, într-un trident ofensiv din care nu puteau lipsi Eden Hazard şi Willian. Antonio Ruediger, Andreas Christensen, respectiv Cesar Azpilicueta au format compartimentul defensiv al grupării londoneze.

Leicester City – Chelsea, o primă repriză echilibrată, decisă de golul lui Alvaro Morata pe contraatac

Joc echilibrat pe King Power Stadium în prima jumătate a primei reprize, cu multe dueluri fizice în zona de mijloc a terenului şi două echipe preocupate în principal să nu ofere adversarului spaţii între linii. Treptat însă, jocul a devenit mai deschis în ultimele 20 de minute, iar cea care a profitat pe finalul primei reprize a fost campioana Angliei: Chelsea a intrat la cabine cu un avantaj minim pe tabelă, graţie unui gol marcat de atacantul spaniol Alvaro Morata în minutul 43. Totul a plecat de la un balon pierdut de Riyad Mahrez în apropierea careului advers şi o cursă impresionantă a lui Willian, care a profitat de zona de teren liberă şi i-a oferit un assist perfect fostului vârf al celor de la Juventus şi Real Madrid. Alvaro Morata a marcat astfel primul său gol în actuala ediţie de FA Cup şi al 12-lea la nivelul întregului sezon. Ultima reuşită a internaţionalului spaniol data de la finalul lunii decembrie, dintr-un meci de Premier League cu Brighton & Hove, punând astfel capăt unei serii de 13 partide fără gol marcat în toate competiţiile.

Leicester City – Chelsea, calificare decisă după prelungiri

Tiemoue Bakayoko, singurul jucător al lui Chelsea avertizat în prima repriză, şi unul dintre cei mai slabi oameni ai oaspeţilor, a rămas la cabine în startul primei reprize, fiind înlocuit de Cesc Fabregas. 45 de minute mult mai intense pe King Power Stadium, cu o echipă agresivă şi determinată să lupte pentru a egala şi a rămâne astfel în joc pentru calificare. Jamie Vardy a fost aproape de gol în minutul 54, după o excelentă centrare a lui Onyinye Ndidi, însă reluarea cu capul a prolificului atacant englez, dintr-o poziţie ideală în centrul careului, a fost complet imprecisă.

Insistenţele ofensive ale gazdelor s-au concretizat cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, când Leicester City a egalat la capătul unei acţiuni de atac în care Jamie Vardy şi Vicente Iborra au şutat de trei ori către poarta lui Kasper Schmeichel, fiind de fiecare dată blocaţi, înainte ca a patra execuţie a vârfului englez să fie încununată de succes şi să aducă o egalare meritată pentru oamenii lui Claude Puel.

Scorul de 1-1 a dus la necesitatea a două reprize de prelungiri pentru a decide ultima calificată în semifinalele Cupei Angliei. Deşi primele 15 minute suplimentare nu au adus în prim plan momente importante, Chelsea a reuşit să dea lovitura la ultima acţiune de atac a primei reprize de prelungiri, când o centrare a lui N’Golo Kante a fost gestionată într-o manieră eronată de către portarul Kasper Schmeichel, care a ieşit pentru a resppinge balonul, însă Pedro a fost primul la minge şi a finalizat cu capul pentru golul de 2-1.

Leicester City era astfel nevoită să alerge încă o dată după o egalare care ar fi trimis meciul la loviturile de departajare, însă în ciuda unui asalt de-a lungul ultimelor 15 minute şi a numeroase baloane trimise la bătaie în careul advers, defensiva campioanei Angliei a rezistat până la final şi a asigurat astfel o calificare în semifinalele FA Cup, competiţia care rămâne unica şansă a lui Chelsea de a-şi trece în palmares un trofeu în actualul sezon.