Champions League, 14 septembrie 2021, ora 22:00
00
VfL WolfsburgVfL Wolfsburg

Lille – Wolfsburg 0-0. Remiză albă într-un meci cu doar 4 șuturi pe poartă

Lille - Wolfsburg 0-0 în primul meci din grupele Champions League 2021-2022

Lille și VfL Wolfsburg au remizat, scor 0-0, în primul lor meci din grupele Champions League 2021-2022.

David Petre, 15 septembrie 2021

Pe cât de bun a fost jocul lui Lille în stagiunea precedentă în care a produs surpriza în Franța răpindu-i titlul lui Paris Saint-Germain, pe atât de searbăd este în startul actualului sezon, odată cu despărțirea de antrenorul Christophe Galtier. Cu doar cinci puncte obținute în patru etape în Ligue 1, campioana din Hexagon a avut un start poticnit și în Champions League, încheind cu o remiză albă jocul cu Wolfsburg deși a avut superioritate numerică timp de jumătate de oră.

Wolfsburg este lider în Germania cu 12 puncte din tot atâtea posibile dar nu a reușit nici măcare un șut spre poartă în prima repriză, iar Lille a crezut că a deblocat tabela în startul părții secunde când Jonathan David a trimis mingea în poartă, însă golul a fost anulat după ce reluările video au arătat că balonul ieșise în întregime în afara terenului în dezvoltarea fazei.

Eliminarea americanului John Brooks în minutul 63 a dat noi speranțe campioanei Franței, însă aceasta și-a creat în jumătatea de oră rămasă o singură mare ocazie de gol prin Burak Yilmaz, care a reluat slab cu capul pe centrul porții dintr-o bună poziție. A fost unul din cele doar patru șuturi pe poartă din acest meci, astfel că remiza albă de la final nu este surprinzătoare.

Lille - VfL Wolfsburg 0-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Lille - VfL Wolfsburg: Revenire fără gol pentru Lille în grupele Champions League