Lille
00
VfL Wolfsburg

Lille – Wolfsburg 0-0. Remiză albă într-un meci cu doar 4 șuturi pe poartă

Lille și VfL Wolfsburg au remizat, scor 0-0, în primul lor meci din grupele Champions League 2021-2022.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
15 septembrie 2021
Lille - Wolfsburg 0-0 în primul meci din grupele Champions League 2021-2022

Pe cât de bun a fost jocul lui Lille în stagiunea precedentă în care a produs surpriza în Franța răpindu-i titlul lui Paris Saint-Germain, pe atât de searbăd este în startul actualului sezon, odată cu despărțirea de antrenorul Christophe Galtier. Cu doar cinci puncte obținute în patru etape în Ligue 1, campioana din Hexagon a avut un start poticnit și în Champions League, încheind cu o remiză albă jocul cu Wolfsburg deși a avut superioritate numerică timp de jumătate de oră.

Wolfsburg este lider în Germania cu 12 puncte din tot atâtea posibile dar nu a reușit nici măcare un șut spre poartă în prima repriză, iar Lille a crezut că a deblocat tabela în startul părții secunde când Jonathan David a trimis mingea în poartă, însă golul a fost anulat după ce reluările video au arătat că balonul ieșise în întregime în afara terenului în dezvoltarea fazei.

Eliminarea americanului John Brooks în minutul 63 a dat noi speranțe campioanei Franței, însă aceasta și-a creat în jumătatea de oră rămasă o singură mare ocazie de gol prin Burak Yilmaz, care a reluat slab cu capul pe centrul porții dintr-o bună poziție. A fost unul din cele doar patru șuturi pe poartă din acest meci, astfel că remiza albă de la final nu este surprinzătoare.

Lille - VfL Wolfsburg 0-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Lille - VfL Wolfsburg: Revenire fără gol pentru Lille în grupele Champions League

Statisticile meciului Lille - VfL Wolfsburg 0-0