Champions League, 08 martie 2022, ora 22:00, Liverpool
01
Internazionale

Lautaro Martínez 62

Liverpool 0-1 Internazionale. Golul superb al lui Lautaro Martinez, inutil în economia calificării

Imagine din meciul Liverpool - Internazionale Milano 0-1, 8 martie 2022

Liverpool - Internazionale, scor 0-1. Cronica meciului decis de un gol marcat de Lautaro Martinez cu un șut superb din afara careului

Ștefan Gondor, 10 martie 2022

Inter a condus pe Anfield grație unui gol fabulos marcat de Lautaro Martinez din afara careului după o oră de joc, însă al doilea cartonaș galben văzut de Alexis Sanchez doar două minute mai târziu a interzis visul nerazzurrilor de a anula deficitul de două goluri după manșa tur.

Alexis avusese noroc să scape doar cu cartonaș galben în prelungirile primei reprize la un fault dur asupra lui Thiago, însă nu a mai scăpat de eliminare după ce l-a acroșat pe Fabinho după ce lovise inițial balonul într-o fază de atac a propriei formații.

În superioritate numerică Liverpool nu a avut emoții în ultima parte a întâlnirii în ceea ce privește calificarea, dar nici nu a putut evita, chiar dacă a avut trei bare în acest meci, prima înfrângere pe teren propriu după o serie de 29 de meciuri în toate competițiile, de la un joc cu Fulham în martie 2021.

Liverpool - Internazionale 0-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Liverpool - Internazionale: 4 modificări la Liverpool față de meciul anterior cu West Ham United

18

Primul meci în care Inter îi marchează lui Liverpool în Champions League. Curiozități statistice ale meciului Liverpool - Internazionale 0-1

• Este prima dată când Inter i-a marcat gol lui Liverpool în Champions League. Toate cele trei dueluri precedente fuseseră câștigate la zero de Cormorani, 1-0 și 2-0 în 2008 și 2-0 în turul din 2022, toate aceste dispute având loc în optimile de finală ale competiției.
  • În afara celor două duble din Champions League, Inter și Liverpool se mai întâlniseră o singură dată, în semifinalele Cupei Campionilor Europei 1964-65. După 3-1 pentru Cormorani pe Anfield, Inter a întors rezultatul la Milano unde s-a impus cu 3-0 prin golurile lui Corso, Joaquin Peiro și Facchetti.
  • Liverpool nu a ratat niciodată pe Anfield calificarea în faza următoare a cupelor europene după ce câștigase în deplasare manșa tur. Actualul duel cu Inter a fost al 35-lea de acest fel pentru Cormorani.