Tottenham Hotspur
Luis Díaz 74
Heung-Min Son 56

Liverpool 1-1 Tottenham. Pas greșit pentru Cormorani în lupta pentru titlu

Liverpool - Tottenham, scor 1-1. Cronica meciului în care remiza ar putea pune punct șanselor gazdelor de câștigare a titlului în Premier League

Cronică scrisă de - autor de articole despre Real Madrid, Bundesliga, Premier League și Ligue 1, contributor din 2020 la turneele finale.
08 mai 2022
Tottenham a deschis scorul contra lui Liverpool, dar meciul de pe Anfield s-a terminat 1-1

Liverpool a greșit prima în duelul pentru titlu cu Manchester City, după ce a obținut doar un 1-1 pe teren propriu cu Tottenham în etapa 35 din Premier League. Remiza îi aduce pe Cormorani în fruntea clasamentului la egalitate de puncte cu City dar cu golaveraj superior, însă la capătul etapei s-ar putea trezi la trei puncte în spatele campioanei en-titre dacă aceasta reacționează pozitiv după eliminarea dureroasă din Champions League și câștigă duminică după-amiază duelul cu Newcastle de pe teren propriu.

O remiză a fost maximul posibil pentru formația lui Jurgen Klopp într-o întâlnire în care apărarea aglomerată a lui Antonio Conte a blocat jocul pe jos al gazdelor și le-a lăsat acestora doar șansa centrărilor înalte, pradă ușoară pentru înalții fundași centrali. Liverpool a avut puține ocazii clare la poarta lui Lloris, a cadrat doar 3 din cele 22 de șuturi expediate și a avut noroc să egaleze dintr-un șut deviat după ce londonezii deschiseseră scorul, iar într-un final dramatic Tottenham a fost echipa mai periculoasă, dar în trei bune situații a ratat victoria ce ar fi urcat-o momentan peste Arsenal în pasionantul lor duel pentru locul 4.

Fiecare echipă a avut câte o bară în prima repriză, Van Dijk cu capul după o lovitură de colț și Hojbjerg cu un șut din afara careului, însă golurile au venit după pauză. Tottenham a deblocat tabela în minutul 56 după o excelentă acțiune inițiată de Kane și finalizată de Son cu al 20-lea gol stagional din assistul lui Sessegnon, iar golul i-a oferit un plus de control asupra jocului în ciuda posesiei constante a gazdelor. Doar o ocazie izolată a lui Salah încheiată cu un șut în blocajul lui Ben Davies a semnalat competența lui Liverpool de a reveni în joc, totuși egalarea a venit în minutul 73 când Rodrigo Bentancur a deviat un șut de la distanță al lui Diaz, cel mai periculos om al Cormoranilor.

La 1-1 Liverpool ar fi putut da lovitura de grație în minutele de final când Thiago Alcantara a greșit serviciul pentru Alexander-Arnold care urcase fără marcaj în apropierea porții, însă cea mai mare situație a aparținut londonezilor prin Hojbjerg care dintr-o poziție favorabilă de șut a preferat o pasă neinspirată în fața porții.

S-a terminat 1-1, scor care pare să încurce ambele echipe. Speranțele lui Liverpool de câștigare a titlului sunt legate acum doar de posibilii pași greșiți ai celor de la City, în timp ce Tottenham s-ar putea trezi la patru puncte în spatele lui Arsenal înaintea meciului direct de joi seară în cazul în care Tunarii bat duminică la Leeds.

Liverpool - Tottenham Hotspur 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Liverpool - Tottenham Hotspur: A doua oară când Liverpool folosește acest unsprezece de start în actualul sezon

Statisticile meciului Liverpool - Tottenham Hotspur 1-1