Everton
Everton
Mohamed Salah 75 (pen)
Mohamed Salah 90+7

Liverpool 2-0 Everton. Dubla lui Mo Salah decide un Merseyside Derby cu dezechilibru numeric pe teren

Liverpool s-a impus cu 2-0 în derby-ul cu Everton, rămasă în inferioritate numerică din minutul 37 după eliminarea lui Ashley Young pentru cumul de cartonașe.

Cronică scrisă de - autor de articole despre Real Madrid, Bundesliga, Premier League și Ligue 1, contributor din 2020 la turneele finale.
21 octombrie 2023
Dubla lui Mohamed Salah a decis derby-ul Liverpool - Everton, scor 2-0

Arbitrajul video a funcționat în sfârșit în favoarea lui Liverpool, care a înfrânt rezistența unui Everton în inferioritate numerică din minutul 37 și s-a impus cu 2-0 grație unei duble a lui Mo Salah în Merseyside Derby pentru a urca temporar pe prima treaptă în clasamentul Premier League.

Ashley Young a fost eliminat în prima repriză după două cartonașe galbene, însă Liverpool a trebuit să aștepte până în minutul 75 pentru a deschide scorul dintr-un penalty primit cu ajutorul VAR-ului, după ce centralul întâlnirii trecuse în prima fază cu vederea hențul evident al lui Michael Keane.

Decizia acordării loviturii de la unsprezece metri nu poate fi pusă sub îndoială, însă oaspeții pot reproșa arbitrului iertarea lui Ibrahima Konate de un al doilea galben cu câteva minute mai devreme după un fault asupra lui Beto.

Liverpool a închis tabela în minutele de prelungire după un contraatac purtat de Darwin Nunez și concretizat de Mohamed Salah, care grație dublei din acest meci a urcat pe locul doi în clasamentul golgheterilor Premier League cu șapte goluri, cu unul mai puțin decât liderul Erling Haaland.

Liverpool - Everton 2-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Liverpool - Everton: Michael Keane, primele minute pentru Everton după 24 de zile

Statisticile meciului Liverpool - Everton 2-0