Premier League, 03 octombrie 2021, ora 18:30, Liverpool

Mohamed Salah 76

Phil Foden 69
Kevin De Bruyne 81

Liverpool – Manchester City 2-2. Omagiu fotbalului spectacol

Liverpool și Manchester City au remizat 2-2 într-un meci spectaculos în care Sahal a marcat un gol genial

Liverpool și Manchester City au remizat 2-2 într-un meci spectaculos, în care Mohamed Salah a marcat un gol genial.

David Petre, 24 octombrie 2021

Greu de spus, la finalul meciului Liverpool – Manchester City, care dintre cele două rivale la titlu ar fi meritat mai mult victoria. City a fost echipa mai bună în prima repriză și probabil că și-ar fi asigurat un avantaj confortabil înainte de pauză dacă ar fi avut în lot un finalizator pur sânge, în schimb Liverpool a avut pe teren un adevărat geniu în persoana lui Mo Salah, cu nimic mai prejos decât Messi în zilele sale cele mai bune, capabil de unul singur să se ia la trântă cu întreaga echipă a lui Guardiola în căutarea victoriei. La final a fost 2-2 deși ambele echipe au încercat până la ultimul fluier, rezultat care nu desemnează o câștigătoare dar nici o echipă învinsă, lucru care ar fi fost nedrept la capătul unuia dintre cele mai fascinante jocuri văzute în ultimii ani în Premier League.

Klopp nu avea mari inovații de făcut, în schimb Pep Guardiola a încercat să surprindă cu Jack Grealish nouă fals, iar strategia sa de bază a fost să forțeze cât mai mult pe partea unde James Milner a fost folosit fundaș în absența accidentatului Trent Alexander-Arnold. Acesta a fost într-adevăr punctul vulnerabil al lui Liverpool și doar o minune a făcut ca Milner să nu vadă cartonașul roșu fie în prima, fie în a doua repriză, în schimb City a avut și ea propria slăbiciune la finalizare, ca în atâtea alte meciuri, nereușind să concretizeze până la pauză niciuna din ocaziile create în fața unei defensive pe alocuri haotice a gazdelor. Cea mai mare șansă a echipei lui Guardiola a fost creată de Bernardo Silva care s-a strecurat printre toți adversarii iviți în cale și i-a deschis larg calea spre gol lui Foden, care însă s-a pierdut în fața lui Alisson.

Liverpool a înput mai bine partea secundă și a reușit deschiderea scorului prin Sadio Mane cu al 99-lea său gol în Premier League după o cursă a lui Salah pornit din propria jumătate de teren, însă avantajul gazdelor a durat doar 10 minute, neutralizat de reușita lui Phil Foden din unghi după o pătrundere spre centru a lui Gabriel Jesus.

Momentul de magie al meciului s-a produs în minutul 76, când Salah s-a descurcat singur între Cancelo, Bernardo Silva, Foden și Laport și a finalizat acțiunea cu un șut fără speranțe pentru Ederson, ducând la șapte numărul meciurilor consecutive în care marchează pentru Liverpool în toate competițiile. Nu a fost însă suficient pentru ca gazdele să câștige toate cele trei puncte, fiindcă De Bruyine a egalat la 2 cu un șut de pe linia careului de 16 metri unde ajunsese singur după o nouă acțiune reușită a lui Foden. Dramatistmul a continuat, iar Fabinho și Gabriel Jesus au avut pe rând șansa de a-și aduce echipa în avantaj.

Liverpool - Manchester City 2-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Liverpool - Manchester City: Grealish nouă fals, surpriza lui Guardiola pentru meciul de pe Anfield

71

City, mai multe goluri primite în meciul cu Liverpool decât în ultimele 7 meciuri de Premier League combinate. Curiozități statistice ale meciului Liverpool - Manchester City 2-2

• Liverpool are o singură victorie în fața lui Manchester City în ultimele 7 meciuri de Premier League, primind un total de 14 goluri în aceste întâlniri.
  • Liverpool a ajuns la 19 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile și a rămas singura echipă neînvinsă în actualul sezon de Premier League.
  • Manchester City a primit 2 goluri în meciul cu Liverpool după ce încasase un singur gol în ultimele șapte meciuri de Premier League.
  • Liverpool a avut un singur șut în prima repriză, lucru care i se întâmplase ultima oară în Premier League într-un meci cu Chelsea din 2017.