Premier League, 27 noiembrie 2021, ora 17:00, Liverpool

Diogo Jota 2
Diogo Jota 32
Thiago Alcántara 37
Virgil van Dijk 52

Liverpool – Southampton 4-0. 39 de goluri marcate de Cormorani în primele 13 etape de Premier League

Cronica meciului Liverpool - Southampton, scor 4-0, în care Diogo Jota a reușit o dublă în prima repriză după ce deschisese scorul în minutul 2.

Diogo Jota, dublă în meciul Liverpool - Southampton 4-0
David Petre, 28 noiembrie 2021

Sistemul experimental cu trei fundași centrali folosit de Southampton pe Anfield a fost un dezastru, iar Liverpool a părut că poate marca oricând dorește într-un meci fără istoric în care a deschis scorul după mai puțin de două minute de joc.

“Am vrut să îi surprindem, dar se pare că mai surprinși am fost noi înșine. Îmi asum această eroare, le-am oferit mult prea multe spații”, a comentat la finalul întâlnirii antrenorul oaspeților, Ralph Hasenhuttl, în legătură cu inovația tactică pe care a încercat-o fără succes în fața “uneia dintre cele mai bune echipe din lume”.

Diogo Jota și-a trecut în cont prima dublă pe Anfield, iar Thiago Alcantara a marcat cu ajutorul unei devieri în minutul 37 pentru un sec 3-0 la pauză. Nu ar fi fost nejustificate temerile fanilor Sfinților în legătură cu o repetare a scorurilor de 0-9 înregistrate nu cu foarte mult timp în urmă cu Leicester sau Manchester United, însă din fericire pentru ei Liverpool nu a vrut să irosească energia inutil înaintea derby-ului Merseyside de la mijlocul săptămânii viitoare. Virgil van Dijk a marcat unicul gol al reprizei secunde când i s-a oferit prea mult spațiu pentru a relua cu piciorul mingea centrată dintr-o lovitură de colț, iar tabela s-a blocat la 4-0 într-un rar meci în care Mo Salah marchează, ajungând și așa la trei victorii consecutive și un golaveraj 10-0 de la înfrângerea cu West Ham United.

Liverpool - Southampton 4-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Liverpool - Southampton: Sistem cu 3 fundași centrali testat de Hasenhuttl