Premier League, 16 decembrie 2020, ora 22:00
Tottenham Hotspur

Mohamed Salah 26
Roberto Firmino 90

Heung-Min Son 33

Liverpool – Tottenham 2-1. Fotbalul constructiv o face pe Livepool lider în Premier League

Liverpool a câștigat meciul cu Tottenham Hotspur, scor 2-1, după un gol marcat de Bobby Firmino în minutul 90.

17 decembrie 2020

Un gol marcat de Bobby Firmino în minutul 90 a răsplătit fotbalul pozitiv al lui Liverpool, a pus punct unei serii de 11 meciuri consecutive fără înfrângere pentru Tottenham în Premier League și o duce pe campioana en-titre pe primul loc al clasamentului. “Azi echipa mai buna a pierdut”, i-a spus Mourinho lui Klopp la finalul partidei invocând marile ocazii ale echipei sale din repriza secundă, însă londonezilor nu le-a mers și cu campioana ceea ce le mersese în acest sezon cu toate celelalte echipe importante din campionat, iar fotbalul lor defensiv bazat doar pe sclipirile lui Kane și Son a rămas de această dată fără premiu.

Nu a lipsit mult ca Mourinho să plece și de pe Anfield cu punct. Son a lovit din nou la primul șut pe poartă al echipei sale, găsit în adâncime de Lo Celso după o accelerare în zona centrală în ceea ce a fost una din puținele ieșiri ale lui Tottenham din propria jumătate în primele 30 de minute. Un gol venit parcă de nicăieri (lucru care nu mai miră în tactica lui Mourinho), care însă a neutralizat avantajul pe care formația gazdă îl avea pe tabelă după un șut al lui Salah pe care o deviere l-a trimis direct în vinclu. Liverpool se instalase comod în jumătatea londonezilor și nu găsise acolo nici terenul pustiit și nici fântânile otrăvite, ci destul spațiu pentru a testa în câteva rânduri vigilența lui Lloris, astfel că golul lui Salah a părut corect în raport cu jocul. Tottenham nu existase ofensiv până atunci, limitată la mingi aruncate spre Kane și Son complet izolați într-o apărare improvizată în care Klopp a trebuit să-l titularizeze în premieră în campionat pe Rhys Williams, însă uneori este suficientă o astfel de minge pentru ca Mourinho să își vadă visul împlinit. Son a fost o dată în plus omul potrivit la locul potrivit, a plecat exact de pe linie cu ultimul apărător și a egalat pentru scorul pauzei cu cel de-al unsprezecelea său gol al sezonului.

La 1-1 era previzibil ca meciul să se joace la fel și în partea a doua, însă Spurs au ieșit cu altă atitudine de la vestiare și au fost aproape să lovească după doar 25 de secunde după ce Williams nu a putut intercepta o minge a lui Alderweireld și Bergwijn a ajuns în poziție de gol, irosită cu un șut în afara porții. Olandezul avea să fie din nou în prim-plan cu o acțiune asemănătoare la care șutul a fost mai bun dar a lovit bara, apoi Kane cu capul a semnat o nouă mare ocazie pentru londonezi. Liverpool a răspuns cu o minge a lui Mane căzută pe transversală din devierea lui Aurier, iar presiunea pusă în final de oamenii lui Klopp avea să fie răsplătită cu un gol în minutul 90, marcat de Firmino care a sărit fără opoziție la cap la o centrare a lui Robertson.

Curiozități statistice ale meciului Liverpool – Tottenham 2-1:

• Tottenham a câștigat doar unul din ultimele 27 meciuri de Premier League cu Liverpool pe Anfield, în mai 2011.
  • Chesea este singura echipă care i-a marcat mai multe goluri lui Tottenham în Premier League decât Liverpool (201, respectiv 97).
  • Mourinho nu l-a bătut niciodată pe Klopp în deplasare în șase meciuri (2 remize, 4 înfrângeri).
  • Son a marcat 11 goluri în 13 meciuri de campionat, tot atâtea cât marcase în întreg sezonul precedent în 30 de partide.
  • Son și Kane au marcat 20 din cele 25 de goluri ale lui Tottenham în actualul sezon de Premier League.
  • Salah a marcat al optulea său gol în poarta lui Tottenham în toate competițiile, aceasta fiind cea mai bună serie a sa contra oricărei echipe din Europa, la egalitate cu Watford și Bournemouth.

Liverpool - Tottenham Hotspur 2-1, fișa tehnică