Premier League, 05 decembrie 2020, ora 17:00
20
Fulham

Raheem Sterling 5
Kevin De Bruyne 26 (pen)

Manchester City – Fulham 2-0. Victorie la meciul 700 al lui Guardiola ca antrenor

Raheem Sterling și Kevin de Bruyne au marcat în prima repriză golurile victoriei lui Manchester City cu Fulham, scor 2-0.

5 decembrie 2020

La meciul cu numărul 700 ca antrenor și al 250-lea la City, Pep Guardiola a asistat la o victorie facilă a elevilor săi în meciul cu Fulham, care o duce pentru moment pe Manchester City în top 4 în Premier League, la 3 puncte de liderul Tottenham. Fulham venea după o surprinzătoare victorie la Leicester dar nu a rezistat pe Etihad decât 5 minute, având totuși meritul de a nu se fi dezintegrat, precum Burnley etapa trecută, după un gol rapid marcat de Sterling.

Este pentru prima oară în acest sezon când City leagă două victorii la rând în campionat, un moral boost înainte de derby-ul orașului Manchester de săptămâna viitoare, însă pentru Pep Guardiola continuă problema lipsei de eficiență a liniei de atac ce nu reușește să fructifice numeroasele ocazii create. De Bruyne a transformat un penalty în minutul 26 pentru 2-0, însă acesta avea să fie și ultimul gol al unui meci în care Citizens au expediat 16 șuturi din care 6 pe spațiul porții. Guardiola a început meciul cu Mahrez, De Bruyne și Sterling în spatele lui Gabriel Jesus și nu a făcut nicio schimbare în cele 90 de minute, însă așteaptă cu nerăbdare revenirea lui Kun Aguero pentru a-și revigora atacul.

Curiozități statistice ale meciului Manchester City – Fulham 2-0:

• Manchester City are 10 victorii la rând în fața lui Fulham, cu un golaveraj 29-3.
  • Ultima dată când Manchester City nu a efectuat nicio schimbare într-un meci de Premier League a fost în aprilie 2005 (2-2 cu Charlton).
  • A fost al 16-lea meci al lui Kevin de Bruyne cu gol marcat și assist pentru Manchester City.
  • Raheem Sterling a obținut 20 de penalty-uri pentru Manchester City, mai mult decât orice alt jucător în istoria competiției.

Manchester City - Fulham 2-0, fișa tehnică