Champions League, 08 decembrie 2021, ora 22:00
11
Young BoysYoung Boys
Mason Greenwood 9

Fabian Rieder 42

Manchester United – Young Boys Berna 1-1. Doar remiză pentru elvețieni în fața rezervelor lui Rangnick

Mason Greenwood, autorul unui gol în meciul Manchester United - Young Boys Berna 1-1

Cronica meciului Manchester United - Young Boys, scor 1-1, în care Ralf Rangnick a făcut unsprezece modificări în echipa de start față de predecentul meci de campionat.

David Petre, 9 decembrie 2021

Chiar dacă Manchester United își adjudecase deja câștigarea grupei, era de așteptat ca Ralf Rangnick să folosească în al doilea său meci pe banca echipei măcar o parte dintre titularii obișnuiți pentru a lucra la automatismele de joc, însă a schimbat complet unsprezecele de start folosit în meciul său de debut. A optat pentru un mix interesant între tinerețe și experiență, iar echipa pusă în teren a dominat debutul de meci și a deschis scorul în mod meritat printr-o execuție spectaculoasă a lui Mason Greenwood în minutul 9, un voleu lateral la o centrare bună a lui Shaw.

Dacă pentru United meciul a părut să fie o joacă, pentru cei de la Young Boys exista miza reală a calificării în primăvara Europa League în cazul unei victorii. Din minutul 10 elvețienii au crescut constant în joc, iar până la pauză au reușit egalarea printr-o bijuterie de gol a lui Fabian Rieder care a trimis în vinclu din afara careului fără speranțe pentru portarul Dean Henderson, aflat la doar al doilea meci al sezonului după cel jucat în septembrie în EFL Cup.

Rangnick a continuat cu inovațiile în partea secundă, iar fostul produs al propriei academii Tom Heaton și-a făcut la 35 de ani debutul în echipa mare a lui Manchester United. Tinerii Charlie Savage și Zidane Iqbal au bifat și ei primele minute în tricoul Diavolilor Roșii, iar calitatea jocului gazdelor a scăzut în mod previzibil. Elvețienii au dominat însă au fost ineficienți la finalizare, iar după o repriză secundă fără goluri meciul s-a terminat 1-1, rezultat care confirmă eliminarea prematură din Europa a lui Young Boys Berna indiferent de rezultatul celuilalt meci din grupă, Atalanta – Villarreal, amânat cu o zi din cauza condițiilor meteo nefavorabile.

Manchester United - Young Boys 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester United - Young Boys: 11 schimbări la United față de meciul de campionat