Europa League, 27 octombrie 2022, ora 22:00
Sheriff TiraspolSheriff Tiraspol
Diogo Dalot 44
Marcus Rashford 65
Cristiano Ronaldo 81

Manchester United – Sheriff Tiraspol 3-0. Cu Ronaldo printre marcatori, United se califică în primăvara Europa League

Cristiano Ronaldo, printre marcatorii meciului Manchester United - Sheriff Tiraspol 3-0

Manchester United a învins Sheriff Tiraspol, scor 3-0, ultimul gol fiind reușit de Cristiano Ronaldo, al treilea al său în sezonul 2022-3023

Alexandru Melinte, 28 octombrie 2022

După ce a fusese exclus din lotul pentru meciul de campionat cu Chelsea ca urmare a actului de indisciplină din jocul cu Tottenham, Cristiano Ronaldo a revenit ca titular și a marcat ultimul gol al victoriei clare a lui Manchester United în fața lui Sheriff Tiraspol, cu care Diavolii Roșii își asigură calificarea în primăvara Champions League. Trebuie să câștige însă la o diferență de cel puțin două goluri săptămâna viitoare pe terenul liderului Real Sociedad pentru a termina grupa pe primul loc, care presupune evitarea în primul tur eliminatoriu al unei echipe căzute din Champions League, listă pe care se află deja FC Barcelona și Sevilla dar pe care ar putea apărea alte nume importante precum Atletico Madrid sau Juventus.

Ronaldo, care a fost integralist doar pentru a cincea oară în acest sezon, a fost activ în atacul lui United dar destul de puțin inspirat la finalizare. A ratat o mare ocazie în prima repriză când l-a țintit pe portarul oaspeților dintr-o poziție în care în alte sezoane ar fi marcat fără probleme și chiar și la faza golului a avut nevoie de două reluări, după ce mingea trimisă inițial cu capul a fost respinsă cu o paradă spetaculoasă.

“Îi cunoaștem cu toții instinctul de marcator. Avea nevoie de acest gol pentru a depăși un moment de blocaj, iar acum multe altele vor urma, sunt sigur de asta”, a comentat la finalul partidei antrenorul Ten Hag.

În meciul în care Alejandro Garnacho a debutat ca titular într-un mod spectaculos și a primit ovațiile întregului stadion în momentul înlocuirii, United a avut nevoie de 44 de minute pentru a deschide scorul, lucru reușit de fundașul lateral Dalot după o lovitură de colț executată de Eriksen.

Scorul liniștitor i-a permis lui Teg Hag să facă două schimbări încă de la pauză și încă două după prima oră de joc, iar doi dintre noii intrați au combinat la golul de 2-0, marcat tot cu capul de Rashford din centrarea lui Shaw. Garnacho a fost schimbat în minutul 79 și nu a mai apucat pe teren golul lui Ronaldo, marcat două minute mai târziu, a treia reușită a lusitanului în acest sezon.

Manchester United - Sheriff Tiraspol 3-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester United - Sheriff Tiraspol: Donny van de Beek, primele minute pentru Manchester United după 66 de zile