Bruno Fernandes 87 (pen)
Anthony Martial 90
Daniel James 90

Manchester United – Southampton 9-0, cu un om în plus din minutul 2

Manchester United a câștigat cu 9-0 meciul cu Southampton, în care tânărul Alex Jankewitz a fost eliminat la debutul ca titular în Premier League.

Manchester United - Southampton 9-0 (2 februarie 2021)
3 februarie 2021

La primul meci ca titular în Premier League tânărul de 19 ani Alex Jankewitz a fost eliminat după 80 de secunde după un fault dur asupra lui Scott McTominay, iar în superioritate numerică Manchester United a măturat cu Southampton, marcând de 4 ori până la pauză și de încă 5 ori în ultima jumătate de oră. 9-0 a fost rezultatul final al jocului de pe Old Trafford, un scor prin care United își consolidează semnificativ golaverajul (+19) și devine echipa cu cel mai bun atac din Premier League, dar rămâne totuși la cinci goluri în urma concitadinei City (+24), pe care a egalat-o la puncte în vârful clasamentului dar față de care are două meciuri în plus.

Introdus la startul reprizei secunde, Anthony Martial a fost singurul jucător al lui United care a marcat o dublă. Wan-Bissaka, Rashford, Cavani, McTominay, Bruno Fernandes din penalty și James au completat lista marcatorilor gazdelor, iar autogolul lui Jan Bednarek a completat al doilea 0-9 înregistrat de Ralph Hasenhuttl pe banca Sfinților după cel cu Leicester din sezonul trecut.

Che Adams a avut un gol anulat în startul reprizei secunde la scorul de 4-0, însă Southampton avea să termine meciul în nouă oameni după ce Bednarek a comis un fault în propriul careu fără intenția de a juca mingea, din care s-a marcat al șaptelea gol al Diavolilor.

Pentru Manchester United este al doilea 9-0 din Premier League, după cel înregistrat în 1995 contra lui Ipswich Town, însă în istoria clubului există și un 10-0 contra lui Anderlecht în 1956.

Curiozități statistice ale meciului Manchester United - Southampton 9-0

• Manchester United a avut șapte marcatori diferiți în meciul cu Southampton, fapt care se mai întâmplase o singură dată în istoria Premier League, într-un meci al lui Chelsea cu Aston Villa din decembrie 2012 (scor 8-0).
  • Manchester United a marcat cel puțin șase goluri în două meciuri din acest sezon. Ultima oară când reușise acest lucru a fost în sezonul 2000-2001, contra lui Bradford și Arsenal.
  • Doar Eric Cantona și Dimitri Payet au atins 15 assisturi în Premier League în mai puține meciuri jucate (33) decât Bruno Fernandes (36).
  • Luke Shaw a reușit la fel de multe pase decisive (2) în prima repriză a meciului cu Southampton decât în precedentele sale 45 de meciuri în Premier League.
  • Dintre jucătorii din Premier League, doar Mo Salah (21) și Harry Kane (19) au mai multe goluri marcate în acest sezon în toate competițiile decât Marcus Rashford (16).
  • Alex Jankewitz este primul jucător eliminat în primele două minute ale unui meci de Premier League de la Gareth McAuley (West Brom) în martie 2015 (vs Manchester City).