0
  • Internazionale
    Inter
    0

Milan – Inter 0-0. Mauro Icardi iroseşte şansa de a duce formaţia nerazzurro pe locul al treilea

5 aprilie 2018

AC Milan şi Inter au încheiat la egalitate, scor 0-0, într-un meci restanţă contând pentru etapa cu numărul 27 din Serie A

Handanovič

Un gol anulat de sistemul VAR ca urmare a unui offside milimetric şi două ratări imense din faţa porţii goale: după ce în meciul cu AC Milan din turul campionatului a marcat trei goluri şi a adus victoria echipei sale, căpitanul lui Inter, Mauro Icardi, a fost protagonist şi în partida derby din retur, însă de această dată în sens negativ, din cauza unor ocazii foarte mari irosite cu o nonşalanţă necaracteristică pentru prolificul vârf argentinian, poate cel mai bun jucător al lui Inter în actualul sezon. Scorul final de 0-0 a făcut ca antrenorul Gennaro Gattuso să rămână neînvins în faţa grupării nerazzurro, după ce a eliminat pe Inter din Cupa Italiei, însă punctul obţinut nu poate fi considerat mulţumitor în ceea ce priveşte perspectivele lui AC Milan de a evolua în viitoarea ediţie de UEFA Champions League. Pentru Luciano Spalletti rămâne regretul situaţiilor de gol nevalorificate de echipa sa, care printr-un succes în derby ar fi urcat pe poziţia a treia a clasamentului Serie A.

Confruntarea dintre AC Milan şi Inter a contat pentru etapa cu numărul 27 din campionatul Italiei şi a fost amanată la data iniţială a disputării, ca urmare a decesului căpitanului celor de la Fiorentina, Davide Astori. Fără a mai fi implicate în cupele europene, cele două echipe din Milano au putut recupera meciul în cursul serii de miercuri şi au fost protagonistele unui duel extrem de intens. În ciuda scorului de 0-0, partida a fost departe de unul dintre derby-urile închise din campionatul italian, ambele echipe aflându-se constant în căutarea loviturii decisive. Ocaziile s-au succedat la ambele porţi, însă şansele cele mai mari au fost trecute în contul lui Mauro Icardi, care în două situaţii a trimis incredibil pe langă poartă, complet nemarcat din şaşe metri, după două assist-uri excelente din banda dreaptă. O bara a lui Ivan Perisic şi un gol anulat lui Patrick Cutrone după o execuţie spectaculoasă, au fost alte momente notabile pe stadionul Giuseppe Meazza, într-un duel încheiat în cele din urmă cu o remiză albă, care nu ajută foarte mult niciuna dintre cele două formaţii.

AC Milan – Inter, statistici şi curiozităţi:

• AC Milan a ajuns la şase derby-uri contra celor de la Inter cu un singur eşec în toate competiţiile, bilanţul general fiind de două victorii, şi trei rezultate de egalitate.
  • partida de miercuri a fost prima după trei confruntări derby de campionat în fiecare ambele echipe înscriseseră cel puţin două goluri (două rezultate de egalitate, scor 2-2, şi victoria cu 3-2 a lui Inter din turul actualei ediţii de Serie A).
  • AC Milan a ajuns la cinci meciuri fără eşec pe teren propriu în faţa lui Inter la nivelul campionatului, o performanţă stabilită ultima dată în perioada 1984-1988.
  • AC Milan se prezenta la acest duel după patru victorii conseutive în Serie A: rossoneri nu au mai obţinut cinci succese la rând în campionat din mai 2014.
  • Inter nu a mai primit gol de cinci partide de campionat, o performanţă reuşită ultima dată în august 2005.
  • deşi nu a marcat în acest meci, formaţia nerazzurro contabilizează un total de opt goluri în ultimele trei etape, la fel de multe cât a înscris în precedentele zece runde de Serie A.

AC Milan – Inter, declaraţii ale antrenorilor:

Gennaro Gattuso: “Este un punct câştigat, deoarece am riscat în mai multe rânduri să primim gol. Inter a făcut un meci extraordinar şi probabil ar fi meritat mai mult. Noi am ştiut să suferim, am avut şi noi ocaziile noastre şi am evoluat bine din punct de vedere tactic, însă a fost un meci dificil, aşadar pot să fiu mulţumit cu rezultatul de egalitate. Felicit pe Inter pentru modul în care a evoluat, a schimbat ceva în ultimele etape şi a regăsit acele mecanisme care îi permit să pună în dificultate orice adversar. Trebuie să fim sinceri, Inter a jucat mai bine ca noi. Noi am făcut un pas înapoi în ceea ce priveşte nivelul calitativ, dar am stat bine din punct de vedere tactic, iar acest lucru mi-a plăcut.”

Luciano Spalletti: “Mă simt bine, deoarece Inter a făcut un meci prin care a demonstrat unde îşi doreşte să ajungă. Acesta este lucrul fundamental, rezultatul contează doar pe plan secundar. Pentru noi remiza nu schimba cu nimic lucrurile, dacă pentru Milan le schimba cu ceva va trebui să îi întrebaţi pe ei. Am câştigat un punct faţa de celelalte echipe care nu au evoluat şi ne păstrăm distanţa de opt puncte faţă de Milan, însă ei rămân în continuare în cursa pentru obţinerea unui loc de Champions League. Ratările lui Icardi? Sunt momente de joc care se pot întâmpla, ne pare rău, deoarece un succes ar fi fost extrem de important. Însă nu are sens să discutăm despre cine ar fi meritat să câştige, nu are sens să facem polemică referitoare la offside-ul de un centimetru sau la ocaziile ratate. Trebuie să continuăm la fel în ceea ce priveşte intensitatea şi implicarea în joc.”