AS MonacoAS Monaco
11
MontpellierMontpellier

Souleymane Camara 90+2

Monaco – Montpellier 1-1. Campioana Franţei pierde primele puncte pe teren propriu

Radamel Falcao, AS Monaco

Radamel Falcao şi Souleymane Camara au marcat în meciul dintre AS Monaco şi Montpellier încheiat la egalitate în etapa a opta din Ligue 1

Răzvan, 1 ianuarie 1970

AS Monaco nu a reuşit să treacă rapid peste eşecul categoric şi surprinzător înregistrat la mijlocul săptămânii pe teren propriu, când campioana Franţei a fost surclasată şi învinsă de FC Porto în faza grupelor din UEFA Champions League. Echipa antrenată de Leonardo Jardim a revenit pe Stade Louis II în faţa propriilor suporteri pentru primul meci al etapei cu numărul opt din Ligue 1, în compania celor de la Montpellier, care în runda anterioară a reuşit performanţa de a bloca pe Paris Saint-Germain (0-0).

Tehnicianul gazdelor s-a putut baza din nou pe calităţile ofensive de excepţie ale cuplului Stevan Jovetic – Radamel Falcao, însă Montpellier s-a dovedit echipa mai periculoasă în prima jumătate a reprizei, cu o foarte mare ocazie în dreptul lui Stéphane Sessegnon, care a trimis peste poartă dintr-o poziţie foarte bună în centrul careului (minutul 20). Montpellier a părut să poată face faţă campioanei Franţei, însă experienţa şi pragmatismul gazdelor s-au dovedit decisive, iar AS Monaco a reuşit să deschidă scorul la primul şut pe spaţiul porţii: Radamel Falcao a lovit din apropierea porţii apărate de Benjamin Lecomte şi a adus astfel un avantaj uşor nemeritat pentru formaţia lui Leonardo Jardim.

În partea a doua Montpellier a încercat să reacţioneze, însă fazele importante au venit doar în urma unor execuţii de la distanţă, atât Paul Lasne, cât şi Jérôme Roussillon trecând aproape de egalare prin şuturi puţin pe lângă poarta lui Danijel Subasic. Monaco a trebuit să aştepte până în minutul 60 pentru a-şi crea o nouă oportunitate de a marca, iar aceasta a venit doar în urma unui corner: reluarea cu capul a lui Almamy Touré din centrul careului a trecut foarte puţin pe lângă bara din stânga, după centrarea lui Youri Tielemans.

Oamenii lui Leonardo Jardim au încercat să gestioneze cu atenţie avantajul la limită obţinut în prima repriză, fără a căuta golul al doilea cu orice preţ, o strategie de joc care poate fi explicată prin faptul că pentru AS Monaco a fost al treilea meci într-un intreval de şapte zile, partide în care tehnicianul campioanei Franţei a ales să evolueze în mare parte cu acelaşi grup de jucători, ceea ce a făcut ca pe final starea de oboseală să se resimtă la nivelul jocului şi a vitezei fazelor de atac.

Deşi a fost aproape de a încheia un nou meci de campionat fără gol primit, la fel cum se întâmplase în patru din precedentele cinci etape, AS Moanco s-a văzut egalată în prelungiri, după lovitura de cap a lui Souleymane Camara în urma unei centrări din corner. O egalare meritată pentru oaspeţi şi un gol care face ca AS Monaco să piardă două puncte extrem de importante, precum şi posibilitatea de a urca momentan singură pe prima poziţie a clasamentului.

Campioana Franţei aşteaptă acum să vadă dacă Bordeaux va avea capacitatea de a produce un rezultat surpriză pe Parc des Princes, în duelul cu Paris Saint-Germain care va avea loc sâmbătă după amiază, în speranţa de nu pierde contactul cu principala favorită la câştigarea titlului. De partea cealaltă, Montpellier reuşeşte să confirme rezultatul de egalitate înregistrat în etapa anterioară cu PSG şi ajunge astfel la a treia etapa consecutivă fără înfrângere, iar jocul din confruntarea de pe Stade Louis II oferă motive de încredere într-un randament bun pentru formaţia pregătită de Michel Der Zakarian, în tentativa de a reveni în partea superioară a clasamentului din Ligue 1.

AS Monaco - Montpellier 1-1, fișa tehnică