Ligue 1, 20 martie 2022, ora 14:00, Monaco

Kevin Volland 68
Wissam Ben Yedder 84 (pen)

AS Monaco 3-0 PSG. Patru înfrângeri consecutive pentru parizieni în deplasare

Wissam Ben Yedder, dublă în meciul AS Monaco - PSG 3-0

AS Monaco - Paris Saint-Germain, scor 3-0. Cronica meciului în care Wissam Ben Yeder a câștigat în fața lui Mbappe duelul golgheterilor din Franța

David Petre, 20 martie 2022

Sezonul competitiv al lui PSG s-a terminat probabil pe Santiago Bernabeu, iar ceea ce rămâne până la finalul oficial al stagiunii pare a fi doar un chin pentru fanii echipei, o oportunitate pentru pariorii în căutare de cote bune și șansa echipelor rivale să obțină un rezultat de palmares în fața uneia din echipele “cu nume” ale momentului.

AS Monaco venea ea însăși șifonată după eliminarea din Europa League în duelul cu Braga, însă oricât de inconstantă ar fi gruparea din principat, care avea o singură victorie în ultimele opt jocuri în toate competițiile, fotbalul său a fost la ani lumină de ceea ce mai poate arăta în ziua de azi PSG-ul lui Pochettino. Fără vreo idee de joc ofensiv, fără personalitate la nivel individual și cu o apărare ajunsă la un nivel de retrogradare, campioana din Paris a trebuit să îndure în Principat umilința unui scor de neprezentare, cu care înregistrează a patra înfrângere consecutivă în deplasare, serie în care are un golaveraj 2-10.

Problemele medicale i-au scutit pe Messi, Di Maria și Keylor Navas de această umilință, însă PSG ar avut suficiente staruri pe teren pentru a ieși măcar onorabil dintr-un astfel de duel. Nu a fost însă cazul: un șut al lui Hakimi pe centrul porții la scorul de 2-0 a fost singurul reper ofensiv al grupării din capitală, care altfel a fost depersonalizată în toate compartimentele și a oferit mai puțin fotbal decât vezi de regulă la o echipă de mijlocul clasamentului, chiar dacă posesia sa la final a fost de 61%.

Wissam Ben Yedder și Kylian Mbappe erau la egalitate în clasamentul golgheterilor din Franța înaintea acestei etape, însă primul a tranșat în favoarea sa duelul cu un gol pe care o echipă cu statutul lui PSG nu ar trebui să îl încaseze vreodată, o reluare cu exteriorul de lângă fundașul de marcaj la o minge venită din partea dreaptă. A fost unicul gol al primei reprize, însă Monaco avea să mai puncteze de două ori după pauză în ciuda unei posesii în scădere. Kevin Volland a făcut 2-0 în minutul 68 la scurtă vreme de la intrarea pe teren, iar Ben Yedder și-a completat dubla dintr-un penalty cedat ușor de parizienii complet căzuți complet într-un final de meci pe care Neymar l-a urmărit de pe bancă după o evoluție foarte ștearsă.

AS Monaco - Paris Saint-Germain 3-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul AS Monaco - Paris Saint-Germain: Unsprezece de start inedit pentru AS Monaco în meciul cu numărul 46 al sezonului

66

Record pentru Wissam Ben Yedder. Curiozități statistice ale meciului AS Monaco - Paris Saint-Germain 3-0

• Wissam Ben Yedder a transformat al 26-lea său penalty în Ligue 1 (20 pentru Monaco și 6 pentru Toulouse), mai multe decât orice alt jucător în secolul XXI.