Hichem Boudaoui 73
Aleksandr Golovin 39
Wissam Ben Yedder 77 (pen)

Nice – AS Monaco 2-2. Remiză într-un spectaculos derby al Rivierei

Nice și AS Monaco au remizat 2-2, după ce Amine Gouiri a ratat un penalty pentru gazde în minutul 82.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
19 septembrie 2021
Nice - Monaco 2-2

Ratarea unui penalty de către Amine Gouiri în minutul 82 a privat-o pe Nice de două puncte într-un spectaculos derby al Rivierei contra lui AS Monaco, jucat însă fără spectatori ca urmare a suspendării primite de clubul gazdă după incidentele de la meciul cu Marseille. Gouiri fusese deja implicat în cele două goluri marcate de Nice, dar nu a prins spațiul porții de la punctul cu var deși îl trimisese pe Alexander Nubel în direcția greșită și a ratat astfel șansa de a-și păstra echipa pe poziția a doua în clasament.

Exceptând meciul cu Marseille care a fost abandonat și va fi rejucat pe teren neutru în octombrie, Nice nu primise niciun gol în cele patru partide jucate în actualul sezon, dar s-a văzut condusă la pauză după un gol marcat de Golovin în minutul 39. Echipa lui Christophe Galtier și-a regăsit însă consistența în partea secundă și a egalat rapid prin Andy Delort, care intrase încă din minutul 15 în locul accidentatului Dolberg, apoi Delort și Gouiri au conlucrat la golul prin care Nice a întors rezultatul, marcat de algerianul Boudaoui cu a doua reușită personală a sezonului.

Avantajul gazdelor a durat doar patru minute până când Ben Yedder a transformat un penalty după un fault asupra lui Caio Henrique, însă Nice a avut și ea parte de o lovitură de pedeapsă spre final după un henț al lui Benoit Badiashile, ratată însă de Gouiri.

Primul gol pentru Delort la Nice. Curiozități statistice ale meciului Nice - AS Monaco 2-2

• Andy Delort a marcat primul său gol pentru Nice, însă aceasta este a cincea echipă pentru care marchează în Ligue 1 după Ajaccio, Caen, Toulouse și Montpellier.
Nice - AS Monaco 2-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Nice - AS Monaco: Dolberg, accidentat după doar 15 minute la Nice

Statisticile meciului Nice - AS Monaco 2-2