11
Newcastle United
Kylian Mbappe 90+8 (pen)
Alexander Isak 24

PSG 1-1 Newcastle. Penalty-ul transformat în prelungiri de Mbappe aruncă în aer „Grupa morții”

Meciul PSG - Newcastle United s-a terminat la egalitate după un penalty acordat în prelungiri pe care presa engleză în consideră scandalos.

Rezumat realizat de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
29 noiembrie 2023
Remiză în meciul PSG - Newcastle, scor 1-1, după un penalty transformat de Mbappe în prelungiri
  • Câteva secunde au despărțit-o pe Newcastle de o victorie uriașă pe terenul lui Paris Saint-Germain, însă un penalty controversat primit de gazde în al cincilea minut de prelungiri și transformat cu siguranță de Kylian Mbappé a dus scorul final la 1-1.
  • Remiza complică situația în „Grupa morții”, din care doar Borussia Dortmund este sigură de calificare în primăvara Champions League înainte de ultima etapă. Vicecampioana Germaniei conduce grupa cu 10 puncte, PSG este pe locul 2 cu 7 puncte, iar Newcastle și AC Milan au câte cinci puncte și se vor duela în meci direct pe tărâm britanic. O victorie a lui PSG în Germania ar asigura formației lui Luis Enrique accesul în optimile de finală, însă orice alt rezultat pe Signal Iduna Park ar face ca învingătoarea meciului Newcastle – AC Milan să fie cea care mearge mai departe.
  • Newcastle a mers la Paris cu numeroase absențe, astfel că printre titulari s-a numărat puștiul de 17 ani Lewis Miley care a bifat astfel primul său meci ca integralist la formația Coțofenelor, în schimb banca de rezerve a fost o improvizație, astfel încât antrenorul Eddie Howe nu și-a putut permite să facă nicio schimbare în acest meci.
  • PSG a dominat autoritar întâlnirea, având o posesie medie de 72% și un elocvent raport al șuturilor la poartă 31-5, însă s-a văzut condusă la pauză după o eroare a portarului Gianluigi Donnarumma care a respins în față un șut facil în minutul 24 și i-a permis lui Alexander Isak să împingă mingea în plasă din apropiere.
  • Intrat pe teren în minutul 62, Bradley Barcola a avut trei mari ocazii de egalare în partea a doua a meciului, Kylian Mbappe a irosit alte două în succesiune în aceeași fază iar PSG a avut și două solicitări de penalty la o cădere în careu a lui Hakimi și o minge ce a atins în mod vizibil brațul lui Lewis Miley, totuși scorul a rămas 0-1 până în minutul 90+8 când Mbappe a transformat penalty-ul dictat în final.
  • Acest penalty, pe care mare parte din presa britanică l-a catalogat imediat drept „scandalos” sau „rușinos” a fost dictat la solicitarea VAR după ce centralul lăsase inițial faza să meargă, la o minge șutată de Mbappe în pieptul lui Livramento, de unde a ricoșat în brațul acestuia.
  • A fost totuși o remiză meritată de PSG care a terminat meciul cu Gonçalo Ramos, Marco Asensio, Ousmane Dembele, Bradley Barcola și Kylian Mbappe în atac, însă un rezultat amar pentru Newcastle, care se apărare cu îndârjire de la un capăt la altul al meciului.
Paris Saint-Germain - Newcastle United 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Paris Saint-Germain - Newcastle United: Marco Asensio, primele minute pentru Paris Saint-Germain după 86 de zile

Statisticile meciului Paris Saint-Germain - Newcastle United 1-1