Ligue 1, 14 august 2021, ora 22:00, Paris

Julian Draxler 27
Pablo Sarabia 86

Kévin Gameiro 53
Ludovic Ajorque 64

PSG – Strasbourg 4-2. Mbappe ghidează Parisul spre victorie în lipsa lui Messi și Neymar

Fără Messi și Neymar, PSG a condus cu 3-0 la pauză dar a avut emoții în repriza a doua a meciului cu Strasbourg din etapa a doua din Ligue 1.

PSG a trecut cu 4-2 de Strasbourg
David Petre, 15 august 2021

Spectator de lux în tribunele stadionului Parc des Princes, Lionel Messi a avut de așteptat doar 139 de secunde pentru a vedea primul gol marcat de noii săi colegi de la Paris Saint-Germain pe teren propriu în actualul sezon. L-a reușit Mauro Icardo cu o superbă lovitură de cap de la semidistanță la o centrare a lui Abdou Diallo, iar echipa lui Pochettino părea să aibă o misiune ușoară în drumul spre victorie, confirmată de alte două goluri marcate într-un interval de doar două minute de Mbappe cu un șut deviat și Draxler la jumătatea primei reprize.

Euforic încă dinaintea meciului de la prezentarea achizițiilor Messi, Ramos, Donnarumma, Achraf și Wijnaldum, publicul parizian avea motive să spere într-un scor fluviu, însă jocul a luat o întorsătură neașteptată după pauză, favorizat de impreciziile cuplului de fundași centrali Kimpembe – Kehrer la jocul aerian. Două lovituri de cap ale lui Kevin Gameiro și Ludovic Ajorque i-au adus pe cei de la Strasburg la un singur gol distanță, însă ambițiile lor au fost curmate de două cartonașe galbene văzute în mai puțin de trei minute de Aleksander Djiku, al doilea dintre ele destul de ușor acordat.

În superioritate numerică PSG nu a mai avut emoții, iar Pablo Sarabia a marcat în final golul de 4-2 după o excelentă cursă a lui Mbappe în partea stângă.

Paris Saint-Germain - Strasbourg 4-2, fișa tehnică