Alavés

Casemiro 86

Lucas Pérez Martínez 5 (pen)
Joselu 49

Real Madrid – Alavés 1-2. Madridul, la al treilea meci consecutiv fără victorie în La Liga

Real Madrid a pierut pe teren propriu cu Alavés, scor 1-2, un meci pe care Eden Hazard l-a părăsit accidentat în prima repriză.

David Petre, 29 noiembrie 2020

Una caldă, una rece pentru Real Madrid, care după meciul bun de la mijlocul săptămânii în deplasarea de la Milano s-a împiedicat în campionat în fața lui Alaves la capătul unui meci cu de toate. Madridul a primit goluri din două erori individuale, un penalty stupid făcut de Nacho și o gafă incredibilă a lui Thibaut Courtois, însă trupa lui Zidane nu s-a aflat nicio clipă în control, fiind supusă unui joc pe contre în care marile ocazii s-au succedat de la o poartă la alta.

Cu trei jucători noi față de meciul de la Milano (Marcelo, Asensio și Casemiro), Realul s-a văzut condus încă din minutul 5, când Nacho a sărit imprudent cu brațul larg întins la o lovitură de colț și s-a acordat penalty, al cincilea dictat contra campioanei en-titre în ultimele trei meciuri. Lipsa lui Benzema a redus aproape de zero luciditatea ofensivă a madrilenilor și Zidane l-a pierdut după o jumătate de oră și pe Hazard ieșit accidentat, totuși Realul a avut până la pauză o mare ocazie prin Kroos, care i-a prilejuit două intervenții portarului Pachecho când avea și varianta unei pase la Mariano, aflat liber în fața porții. Marcelo a solicitat și un penalty după ce a fost tras de păr de Laguardia, însă nici centralul și nici VAR-ul nu au sesizat inedita infracțiune.

Realul a început partea a doua la fel ca pe prima, cu un gol primit în primele minute, de această dată la degajarea greșită a lui Courtois direct în picioarele lui Joselu care a punctat calm din afara careului în poarta părăsită. La 0-2 a urmat o debandadă generală, cu un Madrid căutând în ofensivă o revenire ca cea de la Monchengladbach dar și oferind spații generoase în apărare. Lucas Pérez și Joselu au fost aproape de golul trei pentru oaspeți, apoi Mariano a fost aproape de golul revenirii cu o bună lovitură de cap, însă mingea a fost respinsă de pe linia porții.

Madridul și-a făcut speranțe în minutul 86 odată cu golul lui Casemiro care a împins balonul în poartă după un corner, însă avea să rămână unica reușită a campioanei en-titre într-un joc modest, în ciuda unei ocazii a lui Isco în prelungiri, a cărui minge șutată de la distanță a căzut pe transversală.

Real Madrid - Alavés 1-2, fișa tehnică