20
Celta Vigo

Lucas Vázquez 6
Marco Asensio 53

Real Madrid – Celta Vigo 2-0. Victorie facilă pentru madrileni în fața revelației lunii decembrie în La Liga

Real Madrid a câștigat lejer meciul cu Celta Vigo, scor 2-0, după un gol marcat în minutul 6 de Lucas Vazquez.

3 ianuarie 2021

La adăpostul unui gol marcat de Lucas Vazquez în minutul 6, Real Madrid a făcut un admirabil joc defensiv în ciuda absenței căpitanului Sergio Ramos și a câștigat la pas meciul cu Celta Vigo, considerat un veritabil test în fața echipei care obținuse 16 puncte în ultimele 6 meciuri. Galițienii au avut inițiativa de la un capăt la altul al întâlnirii și au controlat două treimi din teren grație unui desen frumos de pase, însă în zona careului lui Curtois au găsit un zid de care nu ar fi putut trece decât prin reușite individuale rafinate care le-au lipsit cu desăvârșire.

Pentru Celta meciul începuse bine, cu o mare ocazie a lui Iago Aspas găsit bine într-o zonă liberă dar cu o finalizare defectuoasă, însă la faza următoare Madridul a deschis scorul pe contraatac prin Vazquez, servit de Asensio cu o centrare de manual, iar de aici până la pauză meciul a fost liniștit, cu o singură situație pentru galițieni prin Santi Mina după o jumătate de oră de joc și una pentru Carvajal, aproape de un gol înainte de pauză asemănător cu cel marcat lui Atletico.

A doua repriză a început și mai rău pentru formația din Vigo. Golgheterul campionatului Iago Aspas a ieșit accidentat în minutul 51, Realul a marcat pentru 2-0 două minute mai târziu când coautorii primului gol au făcut schimb de roluri după o minge recuperată de Modric la centrul terenului, iar de aici meciul s-a scurs și mai liniștit până spre final, cu Hazard și Odegaard bifând minute și cu două ocazii ale lui Benzema. Abia la ultima fază a apărut și Celta periculos în atac la o dublă situație a lui Olaza și Baeza, însă Madridul și-a trecut facil în cont trei puncte cu care urcă pentru cel puțin o zi pe prima treaptă a clasamentului.

Real Madrid - Celta Vigo 2-0, fișa tehnică