La Liga, 11 septembrie 2022, ora 15:00, Madrid

Vinícius Júnior 73
Rodrygo 89
Antonio Rüdiger 90+3

Vedat Muriqi 35

Real Madrid 4-1 Mallorca. Întoarcere de rezultat pentru a șaptea victorie consecutivă a Madridului

Rudiger, printre marcatorii meciului Real Madrid - Mallorca 4-1

Real Madrid a învins Mallorca cu scorul 4-1 într-un meci în care formația din Baleare a deschis scorul.

David Petre, 12 septembrie 2022

Chiar dacă scorul final ar putea induce contrariul, meciul lui Real Madrid cu Mallorca nu a fost deloc ușor. Fără accidentatul Benzema și cu mai multe rotații între două meciuri de Champions League atacul echipei blanco nu a fost la înălțime, într-o partidă în care, pentru liniștea suporterilor, ar fi fost bine să fie. Hazard nu a putut lega două meciuri bune după ce dăduse un semnal promițător la Glasgow, iar misiunea Madridului s-ar fi putut complica dacă ar fi intrat la pauză în dezavantaj. Valverde a eliminat însă acest scenariu cu un gol de generic în prelungirile primei reprize, iar echipa lui Ancelotti a întors ulterior meciul și și-a recâștigat poziția de lider în La Liga.

Mallorca a avut o mare ocazie încă din primul minut când Muriqi a trecut ușor de Rudiger și a rămas singur cu Courtois, însă a tras pe centrul porții și i-a permis portarului belgian să își mai treacă în cont o intervenție decisivă. Toni Kroos a fost cel mai incisiv om al gazdelor în prima parte a jocului chiar dacă a jucat pe postul de închizător, iar singura ocazie notabilă a Madridului i-a aparținut, dintr-o lovitură liberă din care a șutat totuși în blocaj. Au fost însă multe probleme la construcție în fața zidului format de formația din Baleare care s-a apărat într-un sistem 5-4-1, iar pe contraatac Mallorca a reușit până la urmă să deschidă scorul prin Muriqi, mai rapid decât Mendy în a ajunge la o centrare înaltă a lui Kang-in Lee.

Meciul putea deveni cu adevărat complicat pentru Real Madrid dacă ar fi fost 0-1 la pauză, însă Valverde a rezolvat această problemă într-o manieră care probabil i-a ridicat în picioare chiar și pe fanii aflați în fața televizoarelor: a preluat o minge în propria jumătate, a înșirat într-o cursă irezistibilă doi adversari, iar din afara careului advers a expediat o torpilă direct în vinclul porții lui Rajkovic. Era la treilea minut al prelungirilor primei reprize.

Întoarcerea de rezultat nu l-a mai prins pe teren pe Hazard, a cărui obișnuință de a coborî în sprijinul liniei de mijloc ajutase prea puțin atacul unde ar fi trebuit să fie soluții. Nici nu a părut să fie nevoie de el la faza golului de 2-1, fiindcă Madridului i-au fost suficienți doi oameni pentru a desface apărarea Mallorcăi: Rodrygo a fost inițiatorul fazei decisive în axul central, iar Vinicius a știut să se elibereze de adversarul direct și să își creeze spațiu pentru a aduce liniștea în tribune.

În final campioana en-titre a mai lovit de două ori. Rodrygo a marcat el însuși după o excelentă acțiune personală, iar în prelungiri Rudiger și-a trecut în cont primul său gol pentru Real Madrid după o fază fixă la care a apărut fără marcaj la bara a doua.

4-1 la final, iar echipa lui Ancelotti își continuă defilarea înainte unei săptămâni dificile în care are de jucat cu RB Salzburg în Champions League și apoi cu Atletico Madrid în campionat.

Real Madrid - Mallorca 4-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Real Madrid - Mallorca: Matija Nastasić, debut stagional la Mallorca