Paris Saint-Germain

Romain Hamouma 19

Moise Kean 22

Saint-Étienne – PSG 1-1. Pochettino își începe mandatul la Paris cu un semieșec

AS Saint-Étienne și Paris Saint-Germain au remizat, scor 1-1, rezultat care lasă PSG-ul la trei puncte în urma lui Lyon.

8 ianuarie 2021

Trei antrenamente și două ședințe tactice nu au fost suficiente pentru ca noul antrenor Mauricio Pochettino să rezolve problemele de la Paris Saint-Germain. Nici Kylian Mbappe nu și-a regăsit peste noapte cea mai bună formă, nici fundașii laterali Dagba și Bakker nu au căpătat consistență ofensivă, nici Thilo Kehrer nu e devenit un fundaș central world class. Pochettino are multă treabă la Paris, iar mandatul său a început cu un semieșec, un 1-1 cu ocupanta locului 14, Saint-Etienne.

Probabil importantă va fi campania de transferuri a parizienilor în această iarnă. Cu numeroase absențe (Neymar, Kimpembe, Rafinha, Icardi, Paredes), Pochettino a încercat să câștige după pauză cu Draxler, Pembélé și Sarabia, însă niciunul dintre ei nu a adus plusul necesar pentru a debloca defensiva sârguincioasă a gazdelor. Singura piesă care a funcționat conform așteptărilor a fost Moise Kean, autorul unicului gol al lui PSG în minutul 22, însă acesta nu a făcut decât să anuleze reușita lui Hamouma prin care gazdele deschiseseră scorul trei minute mai devreme după o uriașă eroare a lui Gueye care a peirdut mingea pe linia propriului careu de 16 la ieșirea din defensivă. Până la goluri PSG-ul își consumase deja marile ocazii prin Kean și Marquinos, însă în partea a doua gazdele au fost mai periculose în ciuda abordării defensive, cu două mari ocazii ale lui Bouanga, un șut din unghi în Keylor Navas din poziție de unu la unu, apoi o lovitură de cap în transversală după un corner.

A fost 1-1, rezultat cu care Parisul urcă pe locul 2 în clasamentul din Franța după înfrângerea lui Lille pe teren propriu cu Angers, însă rămâne la 3 puncte în fața liderului Lyon, câștigător cu 3-2 în fața lui Lens.

AS Saint-Étienne - Paris Saint-Germain 1-1, fișa tehnică