Premier League, 26 ianuarie 2021, ora 22:15

Nicolas Pépé 8
Bukayo Saka 39
Alexandre Lacazette 72

Southampton – Arsenal 1-3. Arsenal ajunge la cinci puncte de locul 4

Arsenal s-a revanșat în campionat pentru înfrângerea din cupă în fața lui Southampton și este la 5 puncte de locul 4 în Premier League.

Saka, omul numărul unu pentru Arsenal în victoria din deplasare cu Southampton (26 ianuarie 2021)
27 ianuarie 2021

Mikel Arteta fusese criticat pentru selecția jucătorilor în meciul de cupă pierdut de Arsenal în urmă cu doar trei zile pe terenul lui Southampton, însă prestația echipei sale la revenirea pe St.Mary’s pentru întâlnirea din Premier League pare să îi justifice alegerile. Emile Smith Rowe, Lacazette și Saka au revenit în unsprezecele de start și au redat echipei energia și factorul dezechilibrant necesare pentru ca Arsenal să obțină cea de-a cincea sa victorie în ultimele șase meciuri de Premier League și să își continue ascensiunea în clasament, ajungând acum pe locul 8.

Arsenal s-a văzut condusă încă din start, după ce a dormit în ghete la o lovitură de colț din minutul 3 și i-a permis lui Armstrong să apară fără marcaj în careu pentru golul de 1-0, însă a reacționat prompt și a egalat după doar cinci minute prin Pepe. Nici că se putea un meci mai diferit față de cel jucat cu doar trei zile în urmă cu cupă: atunci Arsenal, cu o echipă încropită, avusese o posesie de peste 60% a balonului dar puține acțiuni clare de poartă în fața celui mai bun unsprezece posibil al gazdelor, însă acum ceal mai bună echipă avută de Arteta la dispoziție (mai puțin căpitanul Aubameyang absent din motive personale) a avut o posesie de doar 42% și totuși a controlat întâlnirea, în fața unui Southampton privat de cei doi fundași laterali obișnuiți, Walker-Peters și Beltrand, unul accidentat, celălalt suspendat. Saka avea să fie din nou omul numărul unu al Tunarilor, marcând înainte de pauză golul prin care Arsenal a intrat în avantaj, apoi oferind un assist în minutul 72 pentru Lacazette, aflat la golul cu numărul 10 al sezonului.

Cele două meciuri din ultimele trei zile par să confirme un trend: Southampton rămâne cu o singură victorie în ultimele șapte meciuri de Premier League, coboară pe locul 11 și pare îndreptățită să pună mai mare accent pe cupă, în timp ce Arsenal a sacrificat cupa dar continuă să producă în campionat, ajungând acum la doar cinci puncte de locul 4 înaintea meciului de sâmbătă cu Manchester United.

Curiozități statistice ale meciului Southampton - Arsenal 1-3

• Doar Manchester City are mai multe puncte (18) și mai puține goluri primite în Premier League decât Arsenal în ultima lună, de la etapa de Boxing Day. Echipa lui Arteta a câștigat în acest interval 16 puncte, primind două goluri.
  • Alexandre Lacazette este primul jucător care atinge cifra de 10 goluri marcate în toate competițiile pentru Arsenal în acest sezon. El a marcat cel puțin 10 goluri în toate cele patru sezoane de când s-a transferat pe Emirates.
  • Golul marcat de Stuart Armstrong este primul încasat de Arsenal în Premier League de la cel reușit Tammy Abraham în etapa de Boxing Day, în urmă cu fix o lună. Între timp Arsenal a înregistrat 367 minute fără gol primit în campionat.
  • James Ward-Prowse a jucat meciul său cu numărul 250 în Premier League, iar la 26 de ani și 86 de zile este al nouălea cel mai tânăr jucător din istoria competiției care atinge această bornă.